Burmistrz na półmetku kadencji – cz. 2

W grudniu 2016 r. minął półmetek kadencji burmistrz Alicji Biry, która przed ostatnimi wyborami samorządowymi, jesienią 2014 r., przedstawiła wyborcom 12-punktowy program wyborczy.

Poprosiliśmy panią burmistrz o podsumowanie dotychczasowych dwóch lat swojej kadencji – co udało się zrealizować w poszczególnych obszarach, a jeśli się nie udało – jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji przedwyborczych planów.

Wczoraj opublikowaliśmy komentarz do czterech pierwszych punktów programu wyborczego (tutaj >>). Kolejne cztery – poniżej. Zapraszamy do lektury!

5. Wspieranie budownictwa mieszkaniowego, socjalnego i usługowego na terenie miasta i gminy Ziębice; z wykorzystaniem programu dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W  2015 roku opracowany został pierwszy etap projektu mający na celu przeznaczenie budynku po byłej szkole podstawowej przy ulicy Gliwickiej w Ziębicach na lokale komunalne. Zamierzamy jeszcze w tym roku opracować drugi etap dokumentacji technicznej uwzględniający adaptację pomieszczeń wraz z wykonaniem wewnętrznych sieci, a następnie po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie do programu ogłaszanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Bierzemy również pod uwagę opracowanie dokumentacji na budowę nowego budynku socjalnego w Ziębicach lub modernizację istniejącego obiektu, dla którego również można starać się o dofinansowanie w wysokości do 45% inwestycji.

6. Tworzenie warunków umożliwiających rozwój gospodarstw rolnych i aktywizujących różne formy działalności gospodarczej na terenie wiejskim, takich jak agroturystyka, działalność handlowa i usługowa, z wykorzystaniem m. in. środków finansowych z programu LGD Qwsi

Przystąpiliśmy do wodociągowania trzech miejscowości na terenie Gminy, w których wystąpiły braki wody, a mieszkańcy prowadzący działalność agroturystyczną mieli poważne problemy z utrzymaniem tej działalności. Do połowy 2018 roku  miejscowości  Nowina, Jasienica i Bożnowice będą mieć dostęp do wody pitnej.

Realizujemy zadania z zakresu budowy dróg do gruntów rolnych. W przeciągu ostatnich dwóch lat wykonane zostały dwie drogi dojazdowe w miejscowości Lubnów i Służejów. Przygotowujemy dokumentację techniczną na budowę kolejnych czterech dróg dojazdowych do gruntów rolnych w miejscowości Wadochowice, Czerńczyce, Brukalice – Henryków oraz Niedźwiednik – Rososznica. W tym roku rozpoczynamy opracowanie projektu budowy sieci kanalizacji sanitarnej dla trzech miejscowości tj.: Krzelków, Lipa i Czerńczyce. Takie właśnie działania inwestycyjne Gminy Ziębice przyniosą rozwój nie tylko działalności agroturystycznej ale również działalności handlowej i usługowej. Spowoduje to w perspektywie kilku lat po zrealizowaniu zamierzeń rozwój naszych obszarów. Dodatkowym i w mojej ocenie  ważnym elementem jest opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę targowiska miejskiego w Ziębicach w zakres którego wchodzi m.in. budowa parkingów dla ok. 50 pojazdów osobowych. W  marcu bieżącego roku będziemy się starać o dofinansowanie do realizacji tego przedsięwzięcia, którego szacunkowy koszt wynosi ok. 2 milionów złotych.

7. Wspieranie działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych na terenie miasta i gminy Ziębice.

Jakość usług medycznych wspierana jest dwutorowo – poprzez różnego rodzaju dofinansowania do sprzętu lub wyposażenia medycznego oraz materiałów dla SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich Filia w Ziębicach. W budżecie na rok 2017 zabezpieczyliśmy odpowiednie środki finansowe na ten cel. W roku 2016 gminy powiatu ząbkowickiego oraz Starostwo Powiatowe  wspólnymi siłami zakupiły nową karetkę pogotowia wartą ponad pół miliona złotych. Gmina Ziębice  przekazała na zakup ambulansu dotację celową w kwocie 15 000 złotych.

8. Zwiększenie aktywności służb pomocy społecznej na rzecz osób potrzebujących i podjęcie działań na rzecz większej integracji społecznej.

Mam nadzieję, że do integracji mieszkańców Gmina przyczyniły się nowe imprezy lokalne, jak Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny. Znaczącym wydarzeniem integrującym naszych mieszkańców było powierzenie  patronatu nad naszym miastem św. Jerzemu.  Wszelkie imprezy organizowano na potrzeby integracji mieszkańców. Na większości z tych imprez jest darmowy posiłek dla mieszkańców (barszcz, grochówka itp.).  Na stadionie w roku ubiegłym zorganizowano Festiwal mięsa, na który przygotowano dla mieszkańców poczęstunek z ponad 3000  darmowych porcji. Podczas ostatnich Dni Ziębic wszystkie atrakcje udostępniane zostały za darmo.

Wielokrotnie przez gminę podejmowane były działania na rzecz integracji społecznej mieszkańców poszczególnych sołectw. Efektem tych działań jest np. realizacja wspólnego zadania przez sołectwo Kalinowice Górne i Kalinowice Dolne polegające na opracowaniu dokumentacji technicznej na budowę wspólnej świetlicy wiejskiej. Gmina Ziębice przez jednostki pomocnicze jakimi są sołectwa przystępuje corocznie do remontów świetlic, budowy, rozbudowy lub modernizacji istniejących placów zabaw zwiększając tym samym atrakcyjność miejsc spędzanie czasu lokalnej społeczności. Przygotowujemy się do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację najpilniejszych potrzeb mieszkańców, którzy od wielu lat borykają się z problemami braku możliwości realizowania spotkań integracyjnych lokalnej społeczności przez brak np. świetlic. Obecnie w tej materii posiadamy opracowaną już dokumentację techniczną na budowę świetlicy wiejskiej w Wadochowicach, w której to od wielu lat istnieje problem a nawet konflikt pomiędzy współwłaścicielami obiektu i mieszkańcami.

Gmina Ziębice oraz ziębickie placówki oświatowe współpracują od kilku lat ze Stowarzyszeniem Hospicjum Domowego Nadzieja w akcji „Pola Nadziei”. Środki zebrane przez młodzież na terenie Ziębic zostają co roku przekazane na zakup najbardziej potrzebnego sprzętu, z którego korzystają również chorzy mieszkający na terenie gminy Ziębice. Od roku sprzęt jest także dostępny dla naszych mieszkańców gdyż Stowarzyszenie przekazało na stan Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach sprzęt w ilości 3 łóżek rehabilitacyjnych oraz respirator tlenu, który wypożyczany jest mieszkańcom naszej gminy.

Gmina Ziębice zabezpiecza również środki na konkursy ofert dla organizacji pozarządowych na zadania publiczne w ramach „promocji i ochrony zdrowia”. Dzięki tym dotacjom, m.in. od dwóch lat w miesiącu sierpniu na ziębickim Rynku organizowana jest przez Stowarzyszenie MotoFrankenstein całodniowa impreza pn. Motoserce podczas której prowadzona jest zbiórka krwi. Ziębicki Klub HDK/PCK przeprowadza kilka razy w roku zbiórki krwi oraz prowadzi lekcje i kursy z zakresu niesienia pierwszej pomocy. W ramach działań z zakresu „przeciwdziałania alkoholizmowi” i „zwalczania narkomanii” prowadzone są dla mieszkańców gminy Ziębice bezpłatne porady prawne, bezpłatna pomoc specjalisty ds. uzależnień oraz bezpłatna pomoc psychologa.

9. Inspirowanie i aktywizowanie służb zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom gminy Ziębice.

W tej kwestii podejmowałam działania zmierzające do przywrócenia dyżurki Komisariatu Policji w Ziębicach. W planach są następne działania do wykonania ale dzisiaj jest jeszcze za wcześnie by o tym mówić.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

9
Dodaj komentarz

7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ubogi

Po prostu smiech- festiwal mięsa buhahaha… Przecież wszyscy wiedzą. Że to był festyn producentów wieprzowiny i to oni sfinansowali wszystko, a pani jaśnie burmistrz jak zwykła sobie czyjeś zasługi przypisuje. To oni przyszli do urzędu ze swoim pomysłem a nie
pani b. ich sprowadziła. Poza tym dwa czy trzy darmowe posiłki w roku To rzeczywiście nie lada pomoc dla ludzi ubogich.

Aneta

Wstyd pani burmistrz przedstawiać czyjeś pomysły i dokonania jako
swoje.
Nadanie patrona Ziebicom , to w całości zasługa proboszcza Konopki, pani jedynie skompromitowala miasto swoją nieudolna wypowiedzią, nawet się pani wcześniej zapoznać z teścia tego nie chciało, ktoś pani widocznie na kolanie napisał, a pani nawet rozczytac nie umiała. Co za wstyd

Jarek

Jaka kompromitacja. Pewnie pisane przez kogoś innego, nie przez panią burmistrz. A i tak kompropmitacja. Przypisywanie sobie czyichś dokonań, imprez… Pola nadziei to zasługa pana Regnera

Antoni Chołodniak

Pani Burmistrz. Sprzeciwiam się pani polityce społecznej i pro niepełnosprawnej, w której są łamane szereg ustaw pro-społecznych, są to najważniejsze z nich:

Samorząd terytorialny
Do zadań powiatu należy:
1) opracowywanie i realizacja, zgodnych z powiatową strategią dotyczącą rozwiązywania problemów
społecznych, powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie:
a) rehabilitacji społecznej,
b) rehabilitacji zawodowej i zatrudniania,
c) przestrzegania praw osób niepełnosprawnych,
2) współpraca z instytucjami administracji rządowej i samorządowej w opracowywaniu i realizacji
programów, o których mowa w pkt 1,
3) udostępnianie na potrzeby Pełnomocnika i samorządu województwa oraz przekazywanie
właściwemu wojewodzie uchwalonych przez radę powiatu programów, o których mowa w pkt 1, oraz
rocznej informacji z ich realizacji,
4) podejmowanie działań zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności,
5) opracowywanie i przedstawianie planów zadań i informacji z prowadzonej działalności oraz ich
udostępnianie na potrzeby samorządu województwa,
6) współpraca z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób
niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej tych osób,
7) dofinansowanie:
a) uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
b) sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych,
c) zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane
osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,
d) likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku
z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych,
e) rehabilitacji dzieci i młodzieży,
8) dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej,
9) pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, ich szkolenie oraz
przekwalifikowanie,
10) kierowanie osób niepełnosprawnych, które wymagają specjalistycznego programu szkolenia
oraz rehabilitacji leczniczej i społecznej, do specjalistycznego ośrodka szkoleniowo-rehabilitacyjnego
lub innej placówki szkoleniowej,
11) współpraca z organami rentowymi w zakresie wynikającym z odrębnych przepisów,
12) doradztwo organizacyjno-prawne i ekonomiczne w zakresie działalności gospodarczej lub
rolniczej podejmowanej przez osoby niepełnosprawne,
13) współpraca z właściwym terenowo inspektorem pracy w zakresie oceny i kontroli miejsc pracy
osób niepełnosprawnych.
Zadania, o których mowa
1) w pkt 1 lit. a) i lit. c) oraz w pkt 6 w części dotyczącej rehabilitacji społecznej osób
niepełnosprawnych, a także w pkt 4, 5, 7 i 8 – są realizowane przez powiatowe centra pomocy
rodzinie,
2) w pkt 1 lit. b) i lit. c) oraz w pkt 6 w części dotyczącej rehabilitacji zawodowej osób
niepełnosprawnych, a także w pkt 9-13 – są realizowane przez powiatowe urzędy pracy.

Łamanie ustawy o likwidacji barier architektonicznych,
Łamanie ustawy przeciw dyskryminacyjnej osób niepełnosprawnych

Już dziś powiadamiam, że 5 maja 2017 – jest to dzień walki o godność, wyjadę na ulice choćby sam i pod UG … Będę manifestował o godność wszystkich osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Dziękuję.

Antoni Chołodniak

Pani, jako Burmistrz gminy nic nie uczyniła ku polepszeniu warunków osób niepełnosprawnych.

ania

„podziwiać” tą panią za dobre samopoczucie. Nie zrobiła do tej pory nic pozytywnego dla miasta, nic namacalnego, co by podniosło komfort życia, zamieszkania, dało możliwości pracy na miejscu… a wychwala się jakby normalnie Nowy Jork wybudowała… totalna rozpierducha w urzędzie i zuku, którą zrobiła przy pomocy swojego kuzyna Sz. – z tym ją będziemy kojarzyć, z niczym więcej. Teraz to już nic nie można załatwić w największych ziębickich instytucjach – tępota, lenistwo i arogancja pracowników. To są „osiągnięcia” tej pani

Olga

Komu ten blef nie ma zadnego projektu na mieszkania po bylej dwojce.Niech pokaze go radnym.A gdzie kasa na wykonanie tego zadania w budzecie tegorocznym_Aby pozyskiwac z zewnatrz trzeba miec wlasne srodki wiec pytanie ile ich jest i gdzie.Ale bajer!

Rafał

A gdzie odpowiedzialność Naszych radnych którzy wraz z poprzednikami wpompowali pieniądze w stary budynek dwójki a dziś krzyczą że burmistrz nic nie robi z budynkiem który jest budowlanym bublem na którym dorabiali się zaprzyjaźnieni budowlańcy

Olo

Do Rafała. Z tych radnych, którzy poprzednio głosowali za wydaniem pieniędzy na kosztowny remont został dzisiaj Z. Kuriata i W. Iskra. Ten pierwszy to zwolennik planów pani burmistrz, więc nie krzyczy i wszystko mu się podoba! Tak mu się podoba, że nie ustaje w przekonywaniu do jej pomysłów przypadkowo spotkanych w Rynku mieszkańców Ziębic i oskarżaniu o wszystko innych radnych. Taka TUBA władzy!