Sukcesy szachistów z Orlej Polany

W minioną sobotę, 22 kwietnia, w Centrum Sportowym Hasta La Vista we Wrocławiu, zostały rozegrane Mistrzostwa Dolnego Śląska w Szachach do lat 6 i 7. Wspaniałe sukcesy osiągnęli w tym turnieju zawodnicy Przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach.

Wiktoria Bieszczad zajęła w klasyfikacji końcowej dziewczynek do lat 6 zaszczytne drugie miejsce, a troje zawodników – Oliwia Szczepańska, Piotr Sowiński i Przemysław Dmytrów – zdobyli swoją pierwszą w życiu kategorię szachową, tj. V kategorię. Aby ją uzyskać musieli w rankingu zdobyć 1200 punktów.

W turnieju wzięło udział 61 zawodników, w tym 17 dziewczynek i 44 chłopców. Większość uczestników – co warto dodać – to zawodnicy z wrocławskich klubów szachowych. Zawodnicy rozegrali 6 partii po 30 minut na każdego gracza. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim, a zawodnicy zostali skojarzeni komputerowo.

Podczas zawodów obowiązywały aktualne przepisy FIDE  (Międzynarodowej Federacji Szachowej), a partie rozgrywane były przy użyciu zegara szachowego. O zajętym miejscu decydowała liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej liczby – punktacja pomocnicza. W wolnym czasie, pomiędzy rundami, uczestnicy Mistrzostw wzięli udział w bezpłatnych lekcjach squasha oraz tenisa stołowego.

Ziębickie Przedszkole Na Orlej Polanie reprezentowała 11-osobowa drużyna w składzie: Wiktoria Bieszczad, Natalia Morwiec, Oliwia Szczepańska, Paula Gancarz, Jakub Pawlak, Wojciech Opach, Łukasz Krępa, Piotr Sowiński, Przemysław Dmytrów, Bartosz Poplata-Skalski oraz Aleksander Popiel. Przedszkolaki uczą się tej królewskiej gry pod okiem nauczycielek Anety Poplaty i Małgorzaty Świderskiej.

Mistrzynią Dolnego  Śląska została Maja Wieczorek z Klubu Szachowego Polonia Wrocław, a  Mistrzem – Łukasz Uhryn z MUKS MDK Śródmieście Wrocław.

To były bardzo wyczerpujące zawody, ale bardzo owocne w nowe doświadczenia i umiejętności.