#ŁańcuchŚwiatła w Ziębicach

Wczoraj o godz. 21.00 przed ziębickim ratuszem spotkało się 80 osób, które chciały zaprotestować przeciwko sprawie, o której jest ostatnio bardzo głośno w ogólnopolskich mediach: próbie podporządkowania sądów politykom. Na manifestację przyszli i młodzi, i starsi, a także lokalni aktywiści i całe rodziny zaniepokojone przyszłością demokracji. Zwołali się w internecie, przez znajomych, a także informując się nawzajem przy przypadkowych spotkaniach na ulicy.

Takie zgromadzenia odbywają się w całej Polsce od 20 lipca. Codziennie, o godz. 21.00, pod budynkami sądów, a w miejscowościach, w których ich nie ma – pod ratuszami, urzędami stanu cywilnego czy na rynkach, mieszkańcy spotykają się jako obywatele – bez partyjnych emblematów i nienawistnych haseł. Chcą dać opór zmianom, które ich zdaniem ingerują w Konstytucję RP z 1997 r.

Podczas niedzielnego zgromadzenia zostały odczytane fragmenty Konstytucji RP. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z artykułami, które mówią o wzajemnym zobowiązaniu – solidarności, sprawiedliwości i ochronie wolności obywateli i sądów. Skandując „3 razy weto” zgromadzeni apelowali do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądowniczej i sądach powszechnych. Został również odśpiewany hymn państwowy. Głos zabrał także jeden z uczestników demonstracji, który mówił o konieczności spokojnej i rzeczowej rozmowy z politycznymi przeciwnikami.

Kolejny manifest odbył się dziś, o godz. 21.00, również przed ratuszem. Mimo ulewy uczestniczyła w nim niewielka grupa mieszkańców.

 

fot. Kacper Pobłocki

 

10
Dodaj komentarz

2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Marcin

Ciekawe czy ci ludzie wiedzą po co naprawdę przyszli i o co chodzi w ustawach, co do których chcą weta prezydenta. Przypuszczam, że jakby uczestnikow tej demonstracji zapytać o to, to 90% z nich nie wiedzialaby, co odpowiedzieć

STOP MANIPULACJI

Zamiast snuć przypuszczenia trzeba było być i zapytać. WIEM, że ci ludzie WIEDZĄ przeciwko jakim działaniom rządzących protestują.

wiedzący

Żeby zarzucać im niewiedzę i zrozumieć po co oni przyszli trzeba mieć troszkę oleju pod czapką, „tobie” chyba jej brak. BO ONI ROBIĄ TO ŚWIADOMIE I ZE ZROZUMIENIEM O CZYM ŚWIADCZY ICH ZACHOWANIE !!!

Heniek

Za to Ty wiesz najlepiej! Ciekawe co będzie jak sądy zostaną podporządkowane rządowi i nie daj Boże będziesz musiał się sądzić z organami państwa, co wcale nie jest takie rzadkie? Może się to zdarzyć np. w wyniku kolizji z radiowozem, skargi na ZUS, Urząd Skarbowy, czy państwowego ubezpieczyciela PZU albo państwowe spółki dostarczające paliwa, prąd, gaz lub odwołań od orzeczeń inwalidzkiej komisji lekarskiej, albo skargi na leczenie w państwowej klinice. Czy będziesz taki zadowolony jeżeli sędzia w Twojej sprawie jeżeli wyda niekorzystny dla państwowej instytucji wyrok będzie mógł być odwołany lub przeniesiony do innego sądu, albo będzie mógł mieć zmniejszoną pensję przez ministra rządu, z którym (albo z jego kolegą z rządu) de facto toczysz spór przed sądem. O takie sądownictwo Ci chodzi?! Zanim obrazisz po raz kolejny tych ludzi spróbuj dobrowolnie zebrać w Ziębicach 80 osób nie dając im w zamian niczego za darmo.

Olka

„Aż” 80 osob 😀 W gminie jest 10 tysiecy mieszkancow, a przyszlo 80 osob. Po prostu śmiech, śmiech, śmiech :’) jednak zdecydowana wiekszosc ziebiczan, to madrzy ludzie

MądrOlka

W Ziębicach? Tak bez darmoszki i gratisów 80 osób??? Toż to cud!!! Tam mieszkają ludzie, którzy nie zauważą kiedyś „końca świata”, chyba że w zamian dostaną talon na darmowe piwo albo kiełbasę z grilla ;)))

vis

Szkoda że dopiero teraz się o tym dowiedziałem. Okazuje się, że w naszym mieście żyją ludzie, którym zależy aby PRL – bis nie wrócił. Byłoby (co najmniej) 82 osoby.

wiedzący

Bo by tam być trzeba myśleć samodzielnie i mieć choćby troszkę cywilnej odwagi – a nie ślepo wyznawać fanatycznie „kaczyzm”

Olo

Wystarczy fanatycznie wyznawać makrelo-tusko-makaronizm. A jeszcze timermanizm, czy szechteryzm, zwłaszcza w wydaniu szwedzko-polskim, też dobrze wyznawać. Albo też być zastępnym dawnych aparatczyków, członków „ochotniczej rezerwy” itp. Kto ma inne poglądy, z różnych powodów, oczywiście zostaje okrzyknięty „wyznawcą kaczyzmu”, antysemitą, ksenofobem, itp. Bo tak głosi TeFałEn i Kibel Zeitung, od wielu lat będące jedynie słuszną wyrocznią, przewodnią siłą narodu. „80- ciu wspaniałych”, jedyni prawi w Ziębicach… Sic.!

Edek

Olo,sądząc po twoim wpisie to przecież ty chcesz powrotu PRL, gdzie sądy uzależnione były od rządzącej partii. To chyba wyjaśnia skąd masz taką wiedzę na temat aparatczyków i ochotniczej rezerwy. Ach ta tęsknota!