Czy gmina Ziębice dołączy do projektu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej?

Pod koniec maja 22 samorządy (m.in. Miasto i Gmina Strzelin oraz Gmina Żórawina), podpisując listy intencyjne z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, zadeklarowały chęć przystąpienia do projektu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej (WKA) oraz współfinansowania go. Oznacza to, że Kolej Aglomeracyjna będzie mocno rozwijana w regionie, również w kierunku Ziębic, i będzie ułatwiała dojazd do Wrocławia, a także innych miejscowości znajdujących się w obrębie tej sieci. W Polsce podobne rozwiązania dla transportu zbiorowego sprawdziły się już m.in. w aglomeracji warszawskiej oraz trójmiejskiej.

Gmina Ziębice również otrzymała propozycję dołączenia do Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Ziębicach o projekcie opowiedział Artur Gulczyński, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Mówił także o szybkim rozwoju kolei w województwie dolnośląskim, przywołując m.in. ubiegłoroczne statystyki pokazujące 57-procentowy wzrost przejazdów kolejowych na obszarze aglomeracji wrocławskiej, przy zaledwie 11-procentowym w innych województwach.

Przystąpienie Gminy Ziębice do Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej wiązałoby się z wkładem finansowym Gminy w wysokości ok. 57,4 tys. zł rocznie. Wkład w tej samej wysokości do projektu wniósłby również Urząd Marszałkowski. Gulczyński zadeklarował, że jeśli Gmina wyrazi chęć przystąpienia do WKA, jego Wydział to ułatwi, pomagając przygotować odpowiednie uchwały.

Ruch więc należy teraz do burmistrza i radnych, którzy – jeśli będą zainteresowani – powinni podjąć stosowne uchwały i zabezpieczyć środki w budżecie. Decyzję należy podjąć dość szybko, bo już niebawem rozpocznie się planowanie połączeń kolejowych na następne miesiące. Jeśli Gmina Ziębice do projektu dołączy, zostanie w nich odpowiednio ujęta.

Co może dać mieszkańcom gminy Ziębice Wrocławska Kolej Aglomeracyjna? O odpowiedź na to i inne pytania poprosiliśmy Artura Gulczyńskiego.

Co może zyskać gmina Ziębice przystępując do projektu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej?
Projekt Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada stopniowe zwiększanie roli transportu kolejowego w dojazdach mieszkańców do Wrocławia i obszaru Aglomeracji Wrocławskiej. Ze względu na potęgujące się zjawisko kongestii (znacznego zwiększenia natężenia ruchu – przyp. red.) kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu, oferując większą niezawodność i bardziej atrakcyjny czas przejazdu w porównaniu z transportem indywidualnym i autobusowym. Dotychczasowe doświadczenia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który jest organizatorem wojewódzkich przewozów kolejowych, wskazują, że jednym z głównych czynników wpływających na wybór środka transportu przez pasażerów jest wysoka częstotliwość kursowania. W ostatnich latach organizator podejmował szereg działań prowadzących do zwiększenia liczby połączeń kolejowych, jednak nadal w tym obszarze występuje duże zapotrzebowanie. Należy również dodać, że wraz z rozwojem regionu rosną również oczekiwania mieszkańców w tej kwestii. Ważną kwestią pozostaje również integracja połączeń kolejowych i autobusowych na wszystkich szczeblach samorządowych. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, przystępując do przedmiotowego projektu mieszkańcy gminy Ziębice uzyskają dostęp do większej liczby połączeń kolejowych, które stopniowo będą podlegać integracji funkcjonalnej i taryfowej z komunikacją autobusową.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do tego projektu?
Warunkiem jest partycypacja w kosztach funkcjonowania nowych połączeń kolejowych na własnym obszarze.

Załóżmy, że Gmina Ziębice przystąpi do projektu. Czy mieszkańcy mogą spodziewać się tańszych biletów, większej liczby połączeń czy bardziej komfortowych warunków jazdy?
Zwiększenie liczby połączeń jest głównym założeniem projektu. Nowy lub zmodernizowany tabor jest od kilku lat stopniowo wprowadzany na linię Wrocław-Ziębice-Kłodzko. W grudniu br. nastąpi natomiast radykalna zmiana w tym zakresie, gdyż większość połączeń zostanie przejętych przez Koleje Dolnośląskie S.A. Dominujący dotychczas na linii tabor starej generacji zostanie zastąpiony zespołami trakcyjnymi rodziny Impuls, w tym najnowszymi jednostkami typu 45WE. Polityka taryfowa prowadzona jest w oparciu o notowane wyniki przewozowe. Podkreślić należy integrację taryfową Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych, tak że osoba posiadająca np. bilet miesięczny może korzystać z pociągów obu przewoźników. Już obecnie poziom cen biletów miesięcznych jest konkurencyjny wobec innych środków transportu, istnieje też szereg innych ofert pozwalających na tanie podróżowanie, np. Regiokarta.

Większość podróżujących mieszkańców gminy Ziębice kursuje w kierunku Wrocławia i z powrotem, i jest zainteresowana jak najkrótszym czasem dojazdu. Czy jest szansa, że się on zmieni? Dodam tylko, że na połowie trasy jest tylko jeden tor…
Infrastruktura kolejowa linii nr 276 należy do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., stąd też wpływ Urzędu na jej standard jest ograniczony. Podkreślić należy, że linia ta wskazana została w Kontrakcie Terytorialnym z przeznaczeniem do modernizacji w ramach zadań poziomu krajowego. Niestety z uwagi na brak środków w budżecie, pomimo protestu Samorządu Województwa, zadecydowano o przeniesieniu tego zadania na listę rezerwową Krajowego Programu Kolejowego. Zapewniono jednak, że Zarządca będzie wykonywał prace utrzymaniowe na linii w celu poprawy jej stanu do czasu przeprowadzenia dużych prac modernizacyjnych. W kwestii czasu przejazdu stwierdzić należy, że pomimo braku modernizacji odcinka, pozostaje on atrakcyjny dla pasażerów udających się z Ziębic w kierunku Wrocławia. Ponadto nowy tabor, charakteryzujący się większą dynamiką, wpłynie na niewielkie skrócenie czasu podróży, który wyniesie od 45 (pociąg przyspieszony) do 50 minut.

Co jeszcze może zyskać gmina?
Przeniesienie mieszkańców do pociągów wpłynie na zmniejszenie intensywności ruchu kołowego, a więc liczby zdarzeń drogowych i poziomu emisji spalin. Sprawny transport zbiorowy to również otwarcie na inwestorów i rozwój turystyki.

Koleje Dolnośląskie są jednym z przewoźników obsługujących przejazdy na trasie Wrocław-Ziębice. Czy dotowanie przez gminy tylko jednego, nie osłabi kondycji innych, co w efekcie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia liczby oferowanych przez nich przejazdów? W całkowitym rozliczeniu mogłoby się okazać, że gminy dotują koleje, a pociągów jednak ubywa. Co Pan o tym sądzi?
Organizatorem połączeń jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a nie przewoźnicy. Tak więc liczba realizowanych połączeń zależna będzie od wzajemnych ustaleń, nie zaś bezpośrednio wyników przewozowych notowanych w poszczególnych pociągach. Niezależnie od podziału pracy na liniach zawsze funkcjonują połączenia o wysokiej i niskiej frekwencji (np. po godz. 16 i po godz. 22), a zadaniem organizatora jest tworzenie elastycznej oferty dla pasażera przez cały dzień.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Rzepka

fot. Agnieszka Rzepka

3
Dodaj komentarz

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jerzy

Jak najbardziej naszą gmina powinna przystąpić do tego projektu. Tylko szybki, wygodny i częsty dojazd z i do Wrocławia może zapewnić nam rozwój. Niech nasze władze jak zwykle nie zaśpią. Poza tym będzie też szybki i częsty dojazd do Strzelina gdzie coraz częściej korzystamy z różnych usług np. medycznych, edukacyjnych czy dojeżdżamy do pracy.

Olo

W tej sytuacji gmina, a raczej Pani Burmistrz, nie powinna się w ogóle zastanawiać. 57,4 tys. rocznie to dla gminy chyba nie są duże pieniądze, a dla społeczeństwa to połączenie ze światem jest niezbędne. Popatrzmy na miasta, miejscowości, którym zabrano połączenia kolejowe. Chociażby pobliskie, pożal się Boże, powiatowe Ząbkowice, gdzie to co zostało z dawnej kolei, jeśli chodzi o ruch pasażerski, to praktycznie nie wiadomo komu służy i postępuje stopniowa degradacja miasta. Ratuje je jeszcze drogowa ósemka. Oczywiście likwidacyjna i bezmyślna polityka naszych samorządów doprowadziła i nasze miasto do tragicznego stanu, ale mamy chociaż kolejowe połączenie ze światem. Nie ma tu co liczyć na na jakieś cudowne skrócenie czasu jazdy do Wrocławia, bo specyfika linii 276, zwłaszcza części od Strzelina w kierunku Kłodzka, nie pozostawia zbyt dużego pola manewru dla modernizacji niedużym kosztem. Ale już częstotliwość kursowania oczywiście może dać świetne efekty. Trzeba więc dołączyć do projektu, żeby nie pogłębiać degradacji miasta i gminy oraz wielu sąsiednich miejscowości których mieszkańcy korzystają z tych pociągów.

madeleinez74@wp.pl

To prawda dojazd do Wrocławia i Strzelina powinien być szybki