Lekcja historii i patriotyzmu, czyli Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości – te słowa Józefa Piłsudskiego, przyświecały obchodom Powiatowej Uroczystości Kombatanckiej, która zorganizowana została w piątek, 22 września, w Ziębicach.

Około godz. 8.50 na ziębickim Rynku zebrała się Kompania Honorowa Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu wraz z dowódcą kpt. Wojciechem Setą oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia wraz z kapelmistrzem por. Jackiem Putrą, jak również poczty sztandarowe gminnych szkół, aby wspólnie przemaszerować do Bazyliki Mniejszej i uczestniczyć w mszy św. w intencji Ojczyzny. Orkiestra wojskowa uświetniła liturgię swoim występem, a na wyjście wykonała pieśń „Boże coś Polskę”. Po mszy kombatanci, uczniowie oraz zaproszeni na uroczystość goście, w asyście wojska oraz przy akompaniamencie orkiestry przemaszerowali Rynkiem, a następnie ul. Gliwicką i A. Mickiewicza na Wzgórze Parkowe, pod Pomnik Orła Piastowskiego, gdzie wystawiony był posterunek honorowy. Konferansjerem uroczystości był Adam Tatarski.

Po podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego przez Wojskową Asystę Honorową oraz uczestników, oficjalnie rozpoczęto uroczystości. Zebrani wysłuchali przemówień przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych, Tomasza Krzeszowca, asystenta wiceministra Obrony Narodowej, który objął patronat nad uroczystością i nadesłał list do ziębickich kombatantów, Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, posła na Sejm RP, Wojciecha Murdzka, posła na Sejm RP, oraz Konstantego Ignaczaka, prezesa Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP. Prezes przypomniał historię związku, jego cele statutowe, a także podkreślił, że w ziębickim związku kombatantów jest około 100 członków.

Po przemówieniach komendant Garnizonu Wrocław major Sławomir Skałecki głosił Apel pamięci. Po komendzie „dla uczczenia pamięci bohaterów – obrońców Ojczyzny” nastąpiła salwa honorowa. Po kolejnych komendach dowódcy Kompanii Honorowej trębacz odegrał hasło Wojska Polskiego, a poczty sztandarowe salutowały. Następnie reprezentanci władz, placówek oświatowych, służb mundurowych oraz Nadleśnictwa Henryków (po raz pierwszy) złożyli wieńce przed tablicami upamiętniającymi poległych na polu chwały oraz ofiary kaźni męczeństwa. Po złożeniu kwiatów trębacz grał sygnał „cisza” przy salucie sztandarów. Kolejno uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej – Aleksandra Bariasz i Kinga Trębacz – wyrecytowały dwa utwory patriotyczne: „Grób nieznanego żołnierza” – autor nieznany oraz „Patriotyzm” – Stanisława Komanieckiego. Po występie uczennic, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych wykonała wiązankę utworów patriotycznych, chwilę później kombatanci otrzymali podziękowania i prezenty od władz. Po odprowadzeniu Kampanii Honorowej i Orkiestry goście udali się do namiotu na ciepłą grochówkę żołnierską.

 

fot. Dominika Samborska

 

Dodaj komentarz