„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean” – Dolnośląski Festiwal Nauki w Ziębicach

Na trzy dni, 18-20 października, Ziębice stały się miejscem smakowania nauki, sztuki i kultury, a to wszystko za sprawą XX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Prelekcje i wykłady zostały zlokalizowane w dwóch szkołach – Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach i Szkole Podstawowej nr 2 – oraz w ziębickim Muzeum.

Udział w festiwalu nauki był bezpłatny, organizatorzy prosili jedynie o wcześniejsze zgłoszenie deklaracji uczestnictwa w konkretnym panelu i miejscu.

Każdy uczestnik Festiwalu nauki miał doskonałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy regionalnej, ekologicznej, historycznej, medycznej oraz literackiej. Zaproszeni prelegenci to specjaliści w swoich dziedzinach, którzy podzielili się ze słuchaczami wiedzą, doświadczeniem w praktyce, czego przykładem jest chociażby świetnie prosperujące gospodarstwo agroturystyczne, czy sukcesy w najnowszych dokonaniach techniki.

Dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy licznie uczestniczyli w wykładach prowadzonych w salach szkoły, był to swoisty przedsmak studiów, a jednocześnie niebywała okazja spotkać, być może przyszłych wykładowców oraz przekonać się o tym, jak w praktyce wygląda akademicka prelekcja.

Okazją do poszerzenie edukacji regionalnej oraz obcowania ze sztuką były zajęcia prowadzone w ziębickim Muzeum, podczas których pracownicy prezentowali grupom uczniów ze szkół, jak wyglądało pranie, prasowanie, maglowanie w czasach naszych prababć. Uczestnicy muzealnych warsztatów z dużym zainteresowaniem przyglądali się wpierw prezentacji sprzętu przez pracowników, a później sami próbowali sił, co dla niektórych okazało się nie lada wyzwaniem.

Dla uczniów trzech klas „Dwójki” niebywałą atrakcją okazała się piątkową wycieczka po obrzeżach naszego miasta ze Stanisławem Popardowskim, pasjonatem tematyki lokalnej, podczas których uczniowie poznali ciekawe i nieznane historie, a także uczyli się orientacji w terenie za pomocą mapy gminy Ziębice.

Kolejna edycja już za rok. Do zobaczenia!

 

fot. Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

 

Dodaj komentarz