O tym, jak strażacy walczyli ze skutkami orkanu Grzegorz

W niedzielę, 29 października, w związku z przejściem Orkanu Grzegorz, strażacy przeprowadzili ponad 30 interwencji na terenie gminy Ziębice.

Pierwsze zgłoszenie, Straż Pożarna otrzymała o godz. 7.40 rano: w Dębowcu silny wiatr powalił drzewo na jezdnię. W akcji brała udział jednostka JRG Ziębice. Strażacy zgodnie z procedurami zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz usunęli powalone drzewo.

Zaledwie kilka minut później, strażacy zostali zadysponowani do kolejnej interwencji. W Ziębicach, przy ul. Kolejowej, została zerwana linia wysokiego napięcia. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego, które usunęło awarię.

Minutę po godz. ósmej przyszło kolejne zgłoszenie o powalonym na jezdnię drzewie – tym razem na ul. Wałowej, również w Ziębicach. Szkodę usuwała jednostka OSP Henryków.

Dziesięć minut później, strażacy z JRG Ziębice, usuwali wiatrołom w Niedźwiedniku. Złamane drzewo spadło także w Osinie Wielkiej, a usuwała je miejscowa jednostka.

Następne zgłoszenie o powalonym drzewie, przyszło z Lubnowa, o godz. 8.45. Spadając, drzewo uszkodziło linię energetyczną. Drzewo usunęli ochotnicy z miejscowej jednostki. Zabezpieczyli również miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego, które zajęło się usunięciem awarii.

Tymczasem w Ziębicach, kilka minut przez godz. 9.00, na ul. Podmiejskiej, strażacy z JRG Ziębice interweniowali w związku z uszkodzeniem poszycia dachu. Chwilę później ta sama jednostka interweniowała już na ul. Browarnej, gdzie wiatr zerwał 40 metrów kwadratowych poszycia dachowego.

Następnie strażacy zostali zadysponowani do interwencji w Służejowie. Tam wiatr zerwał z budynku mieszkaniowego 9 metrów kwadratowych poszycia dachowego. Szkody usuwali strażacy-ochotnicy z Czerńczyc i Krzelkowa.

Kolejna interwencja, tym razem w Starczówku, spowodowana była uszkodzeniem linii wysokiego napięcia. Jednostka OSP Starczówek zabezpieczyła miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego.

Strażacy z JRG Ziębice, następnie zostali skierowani do interwencji w Ziębicach, przy ul. Grunwaldzkiej. Wiatr zerwał tam 9 metrów kwadratowych poszycia dachowego, w związku z czym powstały znaczne ubytki w dachówkach i gąsiorach.

Parę minut przed godz. 10.00, także w Ziębicach, na ul. Górnej, strażacy z OSP Krzelków usuwali kolejny wiatrołom. Połamane drzewo spadło na jezdnię i zablokowało przejazd.

Wiatrołom na ul. Przemysłowej uszkodził linię energetyczną, w związku z tym nastąpiła kolejna interwencja strażaków z OSP Czerńczyce, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia do momentu przyjazdu pogotowia energetycznego.

Mniej groźna sytuacja miała miejsce na ul. Granicznej w Ziębicach, gdzie mieszkaniec budynku zawiadomił strażaków o z tym, że spadła… jedna dachówka.

Jednostka OSP Czerńczyce w dalszym ciągu usuwała kolejne wiatrołomy, które znajdowały się na ul. Otmuchowskiej i ul. Stawowej w Ziębicach, a jednostka OSP Krzelków usuwała drzewo z jezdni z ul. Wałowej. Wiatrołom usunięto również w Służejowie.

Współbieżnie strażacy z JRG Ziębice prowadzili akcję na ul. A.Mickiewicza w Ziębicach, gdzie spadające drzewo uszkodziło płot przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 i tym samym zablokowało jezdnię. Kolejne drzewo – w Pomianowie Dolnym – usuwali z jezdni strażacy ochotnicy z miejscowej jednostki OSP, a w Starczówku – strażacy z OSP Starczówek.

Parę minut po godz. 12 strażacy z trzech jednostek – JRG Ziębice, OSP Henryków i OSP Krzelków – zabezpieczali przed ponownym wyrwaniem przez wiatr, uszkodzony wyłaz dachowy na dachu kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Ziębicach, przy ul. Kolejowej.

Tymczasem w Starczówku, w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK zgłoszono znaczne ubytki w dachówkach i gąsiorach. Interweniowała OSP Starczówek. Chwilę później, w tej samej miejscowości, wiatr zerwał 40 metrów kwadratowych poszycia dachowego w budynku mieszkalnym.

Po godz. 13.00, strażacy otrzymali zgłoszenie o zerwanym przewodzie telefonicznym w Henrykowie. Powstałe szkody naprawili strażacy z OSP Henryków.

Następnie w Ziębicach, na ul. Środkowej, wiatrołom uszkodził linię energetyczną. Jednostka JRG Ziębice zabezpieczyła miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego. Identyczna sytuacja miała miejsce godzinę później, na ul. Wrocławskiej, również w Ziębicach. Wiatr uszkodził też lampę na ul. Rzeźniczej, w związku z tym strażacy z JRG Ziębice przeprowadzili interwencję do czasu przyjazdu pracownika Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

Nieco później wiatr uszkodził też 6 metrów kwadratowych poszycia dachowego w Dębowcu. W interwencji brały udział dwie jednostki OSP Starczówek i JRG Ziębice. Chwilę później JRG z Ziębic włączyła się w akcję w Niedźwiedniku, gdzie wiatr uszkodził 50 metrów kwadratowych pokrycia dachowego oraz konstrukcję dachową w budynku nieużytkowanym.

Przed godz. 17.00, w Pomianowie Dolnym, strażacy z miejscowej OSP, usuwali wiatrołom z jezdni, który uszkodził linię energetyczną. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy oczekiwali na przyjazd pogotowia elektrycznego.

Ostatnie tego dnia zgłoszenie przyszło z Dębowca, gdzie na strażaków czekał kolejny wiatrołom do usunięcia z jezdni. Do akcji zadysponowano strażaków z OSP Starczówek.

 

fot. Wojciech Damm

 

Dodaj komentarz