Z roku na rok gmina Ziębice wyludnia się…

Z roku na rok spada liczba zameldowanych w gminie Ziębice. Jak wynika ze statystyk opublikowanych na początku roku przez Urząd Stanu Cywilnego w Ziębicach, na koniec 2017 r. w naszej gminie mieszkało 257 osób mniej niż rok wcześniej. Jest to nieco mniejszy spadek niż rok wcześniej – wówczas w gminie Ziębice ubyło 310 zameldowanych.

W samych Ziębicach jest aż 144 zameldowanych mniej niż przed rokiem. Podobną tendencję można było zaobserwować w ciągu 2016 r., kiedy to na koniec roku było o 152 zameldowanych mniej niż na początku.

Spośród sołectw najwięcej mieszkańców ubyło w Czerńczycach – o 13 osób, w Starczówku – o 12 osób, w Krzelkowie, Niedźwiedniku i Niedźwiedziu – o 10 osób, natomiast Lipie i Lubnowie – o 9 osób. O 3 osoby wzrosła natomiast liczba zameldowanych w Kalinowicach Górnych oraz w Pomianowie Dolnym i Wadochowicach – o 2 osoby. Pozostałe sołectwa zanotowały nieznaczne wahania liczby zameldowanych – jednak głównie in minus.

Najmniejszym sołectwem pod względem liczby ludności jest Osina Mała, w której zameldowanych jest 56 osób, zbliżoną liczbę mieszkańców ma także Nowina – z 58 zameldowanymi. Natomiast największe to: Henryków – z 1292, a także Niedźwiedź – z 595, Lubnów – z 561 i Starczówek – z 502 zameldowanymi.

Aktualnie w gminie jest zameldowanych 16 857 osób, z czego 8495 – w Ziębicach, a 8362 – w pozostałych miejscowościach.

 

fot. freepik.com

 

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Darek

Jaka wladza takie efekty… smutne, bardzo smutne

Andrzej

Nie wrócą już te czasy jak wszyscy ziębiczanie pracowali w Ziębickich zakładach. Ceramika, cukrownia, browar i wiele innych przedsiębiorstw. Wszystko w Ziębicach było. Szpital był. A dzisiaj ludzie wstają o 4 rano i idą na autobus żeby cały dzień tyrać w amazonie a do domu wrócić żeby się tylko przespać. Kiedyś do pracy w Ziębicach chodziło się pieszo.

Ala

Niestety to prawda.

Maniek

Dokładnie tak jest i dopóki się w kierunku zatrudnienia nic nie zmieni to z roku na rok będzie mniej mieszkańców. Dla niektórych Ziębice to jest „noclegownia” , przespać się i do pracy wyjazd. Zaś jeszcze inni są zameldowani ale fizycznie ich nie ma bo wyjechali i przyjeżdżają tylko w odwiedziny.

Piotr

Trzeba wam ,,uchodzców,, przyjąc. Wtedy za 5 lat tendencja odwrotna.