Wrocławska Gazeta Wyborcza kontynuuje temat unikatowego znaleziska w kościele św. Jerzego

O tym, co odkryto pod dachem kościoła pw. św. Jerzego pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza w dodatku wrocławskim. Autorką artykułu jest Beata Maciejewska, dziennikarka specjalizująca się w regionalnych ciekawostkach i zakamarkach.

Wcześniej o znalezisku konserwatora Piotra Pelca (ziębiczanina!) poinformowała TVP3 Wrocław (więcej >>). Dzisiejsza publikacja dodaje inne, równie ciekawe informacje, jak choćby to, w jaki sposób doszło do odkrycia.

Dowiadujemy się też o jego unikalnej konstrukcji oraz o tym, jak jak kościół był przebudowywany na przestrzeni wieków, o czym w artykule opowiada dr Grzegorz Gajewski, szef Narodowego Instytutu Dziedzictwa: – Takie dwunawowe hale spotyka się we Francji – to kościoły dominikanów w Paryżu, Tuluzie i Agen – oraz w Austrii. A i tam są rzadkością. Natomiast na Śląsku ziębicka świątynia jest jedyna w swoim rodzaju – tłumaczy.

Jak zapowiada ks. Bogusław Konopka, odnalezionych na poddaszu kościoła detali na pewno nie odda do muzeum, ponieważ są one częścią kościoła, a wyrwane z kontekstu historycznego stracą swoją wartość.

Fragment artykułu można przeczytać na stronie: www.wroclaw.wyborcza.pl.Dodaj komentarz