EtnoZiębice – szukamy inspiracji w lokalnej kulturze

Projekt pod taką nazwą w październiku i listopadzie realizować będzie Fundacja „Teraz Ziębice”. Zorganizuje ona pięć kilkugodzinnych bezpłatnych warsztatów rękodzielniczych: wykonywania wieńców bożonarodzeniowych, bombek choinkowych, ozdób z papieru, koronkarstwa/hafciarstwa oraz decoupage. Na to zadanie Fundacja pozyskała blisko 22 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury.

Gmina Ziębice to teren bardzo bogaty kulturowo dzięki mieszkańcom, których przodkowie po wojnie przybyli na te ziemie. I właśnie to bogactwo chcemy propagować poprzez takie kulturalne działania – mówi Janina Lacel, prezes Fundacji „Teraz Ziębice”. Chcemy podzielić się naszymi talentami z różnymi grupami społecznymi, chcemy wyróżnić naszych rodzimych twórców amatorów, chcemy odkryć inne talenty i pomóc w rozwoju każdemu, kto ma chęć do twórczej pracy – dodaje.

Zajęcia będą się odbywały w świetlicach wiejskich w czterech sołectwach gminy oraz w Ziębickim Centrum Kultury. Pierwszeństwo w udziale będą mieli mieszkańcy okolicznych miejscowości. W każdym warsztacie weźmie udział maksymalnie 20 osób – młodzież i dorośli, panie i panowie. Zdobędą oni wiedzę niezbędną do tego, aby móc samodzielnie kontynuować rozpoczętą na zajęciach przygodę z rękodziełem, a przy okazji dowiedzą się o pochodzeniu technik oraz przekazywaniu wzorów i wiedzy z pokolenia na pokolenie.



– Poprzez projekt „EtnoZiębice…” chcielibyśmy dotrzeć zwłaszcza do osób, które mają niewielki lub wręcz żaden związek z kulturą. Naszym celem jest pokazanie im, jaki jest potencjał na ziemi, na której mieszkają, a także to, jaki potencjał tkwi w nich samych, gdy zaktywizują się i zintegrują z innymi mieszkańcami – wyjaśnia Agnieszka Rzepka, wiceprezes Fundacji.

Podczas warsztatów zapewnione zostaną niezbędne do zajęć materiały oraz narzędzia, a także catering. Prace wykonane podczas zajęć staną się własnością uczestników. Każdy warsztat zakończy się mini wystawą prac oraz otwartym dla wszystkich występem działającego przy Ziębickim Centrum Kultury zespołu folklorystycznego Malwy, który zapozna publiczność ze swoim repertuarem i zaprosi do wspólnego śpiewania.

Podsumowaniem cyklu warsztatów będzie wydanie polsko-angielskiego katalogu promującego lokalne dziedzictwo kulturowe. Znajdą się w nim sylwetki i prace rękodzielników działających na terenie gminy Ziębice. Artyści – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy – zainteresowani zaprezentowaniem się w tej publikacji powinni przesłać na adres teraz@ziebice.info krótki opis swojej twórczości oraz kilka zdjęć, a także swoje dane kontaktowe. Z Fundacją „Teraz Ziębice” można się także kontaktować telefonicznie pod nr: 500 248 464 lub 697 434 989.



Harmonogram warsztatów:

12 października, Witostowice:  Dekoracje z papieru – Jadwiga Wiewióra

(pierwszeństwo w zapisach mają mieszkańcy: Bożnowic, Brukalic, Jasienicy, Nowiny, Raczyc, Skalic, Wadochowic, Witostowic)

15 października, Osina Wielka: Decoupage – Sylwia Skowroń

(pierwszeństwo w zapisach mają mieszkańcy: Dębowca, Kalinowic Dolnych, Kalinowic Górnych, Osiny Małej, Osiny Wielkiej, Starczówka, Wigańcic)

24 października, Lubnów: Koronkarstwo i hafciarstwo – Barbara Trika

(pierwszeństwo w zapisach mają mieszkańcy: Biernacic, Głębokiej, Lubnowa, Niedźwiedzia, Pomianowa Dolnego, Służejowa)

7 listopada, Czerńczyce: Wianki bożonarodzeniowe – Anna Trawa

(pierwszeństwo w zapisach mają mieszkańcy: Czerńczyc, Henrykowa, Krzelkowa, Lipy, Niedźwiednika, Nowego Dworu, Rososznicy)

14 listopada, Ziębice: Bombki choinkowe – Janina Lacel

(pierwszeństwo w zapisach mają mieszkańcy Ziębic)

Zapisów na zajęcia można dokonywać telefonicznie lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, tel.: 74 810 84 85 (poniedziałek – piątek: 10.00-14.00, sobota: 10.00-14.00).

Projekt „EtnoZiębice…” jest realizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, które przekazało Fundacji „Teraz Ziębice” 21 900 zł. O środki na realizację projektów walczyło 648 organizacji z całej Polski, a otrzymało je 231.

Fundacja „Teraz Ziębice” / red.



1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
DOROTA

Świetna inicjatywa. Gratuluję.