Wieczór w afrykańskich rytmach

Takiej eksplozji energii w Ziębicach już dawno nie było! A wszystko za sprawą pasjonatów afrykańskich klimatów, które w niedzielny wieczór wypełniły mury Ziębickiego Centrum Kultury. 

Spotkanie rozpoczęło się od slajdowiska, podczas którego jego inicjatorka – Aneta Szlacheta – podróżniczka, a na co dzień mieszkanka Witostowic, zaprezentowała zdjęcia ze swoich podróży do Gwinei, państwa w Afryce Zachodniej. Do Afryki „zaciągnęła” ją pasja do bębnów. Od pierwszej wizyty na tym kontynencie – w 2007 r. – wraca tam regularnie, a podczas wizyt rozwija swoje umiejętności tańca afrykańskiego, ucząc się od tamtejszych mistrzów.

Prezentowanym zdjęciom towarzyszył komentarz, z którego można się było dowiedzieć, że Afrykańczycy to bardzo muzykalny naród. Już dzieci sięgają po różne przedmioty codziennego użytku i próbują swoich bębniarskich sił, a do pełnego ekspresji tańca wystarczy im zaledwie wystukiwany rytm. Aby pokazać kunszt tancerzy i muzyków Czarnego Kontynentu, podróżniczka pokazała także filmy z lokalnych festiwali tańca oraz wiejskich uroczystości.Po pokazie sceną zawładnęło czterech mieszkających w północnej części naszej gminy muzyków – Darek Miklasz, Darek Dżugan, Sławek Janus i Łukasz Dembiński, którzy na bębnach, balafonie oraz kontrabasie wykonali kilka utworów w afrykańskim klimacie.

Po tym minikoncercie nadszedł czas na występ, na który wszyscy czekali – pokaz tańca z Afryki Zachodniej. Wykonały go uczestniczki trwających kilka dni warsztatów, które odbywały się nieodpłatnie w Ziębickim Centrum Kultury. Za taniec panie – Barbara Jaworska, Alicja Łukawska, Alicja Gąsior, Anna Brzuszek i Izabela Kucharczyk – zebrały gromkie brawa, którymi publiczność zachęciła je do dodatkowego tańca, do którego mogła sama dołączyć.Galeria zdjęć
fot. Agnieszka RzepkaDodaj komentarz