Dwa miejsca na podium dla gastronomów z ZSP w Ziębicach

„Profesjonalista i mistrz w branży turystycznej” to konkurs, który odbywa się w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju już od wielu lat. W tym roku odbyła się 10. edycja tego konkursu. Jej uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ziębic. Szkołę w kategorii gastronomicznej reprezentowały dwie drużyny: Klaudia Kłębowska i Katarzyna Cente-Bury z klasy III TG oraz Mateusz Wysopal i Marta Szyndrowska z klasy II TG. Opiekunami obu drużyn były nauczycielki Ewelina Dreszer i Marzena Sokołowska.

O randze konkursu świadczył już skład jury. Zmagania uczniów oceniali bowiem znani profesjonaliści: Waldemar Załuski – organizator, animator imprez kulinarnych w Polsce, Marcin Bożek – szef i ambasador kuchni Aves, Przemysłąw Gryz – szef kuchni Hotelu Spa Dr Irena Eris, Aleksandra Ciszewska – dyrektor Horeca HeadHunters oraz Grzegorz Wnuk-Lipiński – szef kuchni w Hotelu „Zamek na skale” w Trzebieszowicach koło Lądka Zdrój.Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było wykorzystanie jabłka i dyni w daniu zasadniczym i deserze. Danie popisowe pierwszej ziębickiej drużyny to assiette z dyni w towarzystwie zębacza smugowego, topinamburu oraz jarmużu z sosem jabłkowo-rokitnikowym. Natomiast deserem był mus z dyni i białej czekolady z dyniowo-jabłkowym ciastkiem oraz sosem z malin i mango z nutą chilli i kardamonu. Druga drużyna jako danie zasadnicze zaprezentowała placuszki dyniowe z kaszą jaglaną i szpinakiem, polędwiczkami i sosem kurkowym z sałatką z rukoli i orzechów oraz deser – serniczek dyniowy z ricottą na piernikowymi spodzie z jabłkowym kawiorem i karmelizowanym jabłkiem.

Już sam opis dań świadczy o niezwykłym kulinarnym talencie. Dla uczestników konkursu najważniejszy był jednak werdykt: drużyny z Ziębic zdobyły dwa miejsca na podium! Marta Szyndrowska i Mateusz Wysopal zajęli 1. miejsce, a Klaudia Kłębowska i Katarzyna Cente-Bury – 3. miejsce.

Zwycięzcy wygrali weekendowy pobyt (dla 4 osób) w hotelu „Zamek na skale” w Trzebieszowicach oraz udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Grzegorza Wnuka-Lipińskiego – szefa kuchni w tym właśnie hotelu. Nagrodami były też wysokiej klasy sprzęt kuchenny, naczynia oraz kosmetyki.

Ewelina Dreszer i Marzena SokołowskaGaleria zdjęć
fot. ZSP ZiębiceDodaj komentarz