Nie będzie dofinansowania do przebudowy ul. Spacerowej
Co roku jednostki samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska mogą wziąć udział w ogłaszanym przez wojewodę dolnośląskiego Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, w ramach którego mogą wnioskować o dofinansowanie modernizacji zarządzanych przez siebie dróg. W tym roku taki nabór odbywał się jesienią. Gmina Ziębice złożyła w nim wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi gminnej ul. Spacerowej w Ziębicach wraz z infrastrukturą drogową i utwardzeniem terenu części działki 256 (na której znajduje się budynek byłego Gimnazjum Publicznego, obecnie Szkoły Podstawowej nr 2).
O wynikach pierwszego etapu oceny – oceny formalnej – Urząd Wojewódzki poinformował 2 listopada. Jak się okazało, wniosek Gminy Ziębice został odrzucony. Gmina otrzymała prawo do złożenia zastrzeżeń do dokonanej przez Komisję oceny, jednak z niego nie skorzystała.
Z informacji przekazanych nam przez Patrycję Czerwińską z Urzędu Wojewódzkiego wynika, że wniosek Gminy Ziębice został odrzucony ze względu na dwie okoliczności. Po pierwsze, Komisja zakwestionowała prawidłowość przyjętych rozwiązań technicznych w przedstawionej dokumentacji projektowej odnośnie szerokości projektowanego chodnika. Po drugie, Gmina Ziębice nie zastosowała się do wytycznych Programu, obligujących do przyjęcia jednolitej szerokości pasa ruchu jezdni w ramach jednego odcinka.
Codziennie ulicą Spacerową przejeżdżają dziesiątki osób, dla których jest to jedyna droga do domu – Osiedla Mikołaja Kopernika. Warunki dojazdu są trudne – droga jest dziurawa i miejscami zbyt wąska, aby umożliwić minięcie się dwóch pojazdów. Jest ono możliwe po wjechaniu jednego z aut na chodnik, którego stan również pozostawia wiele do życzenia.
Od strony technicznej sytuacja również jest trudna, bo w bezpośrednim sąsiedztwie drogi znajdują się prywatne posesje, a możliwość poszerzenia drogi na najbardziej newralgicznym odcinku może odbyć się jedynie kosztem działki zajmowanej przez budynek szkoły.
Pytanie tylko po co składać wniosek, który – jak wynika już z samych założeń Programu – nie zostanie uwzględniony? Czy w Gminie nie ma innych potrzeb – dróg, które pilnie wymagają modernizacji i jednocześnie spełniają warunki Programu Wojewody? Czy jest sens tracić czas na sporządzanie takiego – z góry skazanego na niepowodzenie – wniosku?
fot. Agnieszka Rzepka
Całe Ziębice. Tu musi nastąpić po wyborach radykalna zmiana całej kadry kierowniczej Ziębic. Niektórzy są po prostu za długo na stołku.
Niekompetencja urzednikow pani biry jest zatrważające 🙁
To nie tylko za Biry. Tak jest od 25 lat. To jest zatrważające. ?
Pani bira wymienila niemal cala kadre, miala byc dobra zmiana, a jest gorzej niz kiedykolwiek
Martwi mnie to ze lata kiedy spora czesc gmin w Polsce ‚cos dlubie’ i czesto tez sie zadluza, moga nie trwac wiecznie, nie rozumiem tez dlaczego Ziebice tkwia w tym „chocholim tancu”gry pozorowanej. W kazdym roku powinien pojawic sie jakis maly akcent rozwoju, chocby malego, typu proby okielznania rozpadajacej sie tkanki miasta poprzez jakies inwestycje infrastrukturalne…kontrast…chocby i z zabkowicami robi sie coraz wiekszy..rozumiem tez ze polozenie ziebic z dala od glownych szlakow nie pomaga. Ale jesli nie teraz to kiedy? te srodki pojda w inne rejony a ziebice pozostanie materialem do badanplanistow,urbanistow,ekonomistow…rozkladu…organicznego..zamiast rozwoju?