Raczyce oczami powojennych mieszkańców

Raczyce to mała miejscowość w gminie Ziębice, w której mieści się świetlica, boisko do piłki nożnej i kapliczka św. Anny, a także krzyż znajdujący się przy polnej drodze w kierunku stacji PKP Henryków. Niegdyś w miejscowości była też gospoda i szkoła. Najstarsi mieszkańcy pamiętają swój przyjazd na Ziemie Odzyskane, właśnie do Raczyc. Przyjechali tutaj z różnych stron przedwojennej Polski.

Stefan Bosy uro­dził się w 1924 r. w miejscowości Gli­niane, pow. Przemy­ślany, woj. Lwów. Na terenach dzi­siejszej Ukrainy jego rodzina miesz­kała w domu kry­tym strzechą, w któ­rym znajdowała się wielka izba kuchenna i pokój dla wszystkich członków rodziny, czyli czworga dzieci i rodziców. Obok domu była…

Helena Kokoszka, z domu Wilman, urodziła się w 1928 r. w Mieczyszczowie, pow. Brzeżany, woj. Tarnopol. W jej rodzinnej wsi była 7-klasowa szkoła, poczta, posterunek policji i trzy sklepy. Rodzina z sze­ściorgiem dzieci żyła dostatnio do czasu wojny. Późniejsze prześladowania Ukraińców mocno wryły się w jej pamięć: bandy uzbrojone w kosy, siekiery, noże i widły – to wspomnienia z dzieciństwa małej Helenki. Okrucieństwo mordu i nieustanne wypatrywanie w ukryciu – dniem i nocą…

Mieczysława Ciurysek, z domu Małecka, urodziła się w 1934 r. w Kali­szu. Śmierć matki w 1937 r. i zabra­nie ojca do niewoli w 1939 r. spowo­dowało, że wraz z młodszym bratem Bogdanem została wychowana przez siostrę matki, Marię. Pani Mieczysława pamięta działania wojenne w Kaliszu i tę jedną, najtragiczniejszą noc, kiedy to…

Swojego ojca, Stanisława Piękosia, który zmarł w 1992 r., wspomina Bolesław Piękoś. Pan Stanisław do Raczyc przybył z Lipnicy Wielkiej, która słynie z najpiękniejszych palm w powiecie Nowy Sącz, w ówczesnym woj. krakowskim. Był żołnierzem Woj­ska Polskiego w 1939 r. W swoim plutonie pełnił funk­cję obserwatora na wieży. Później dostał się do niewoli niemieckiej…

Pełną treść artykułu przeczytasz w listopadowym wydaniu magazynu ziebice.info, które można dostać tutaj >>

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

Dodaj komentarz