Nie będzie dofinansowania do przebudowy ul. Spacerowej

Co roku jednostki samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska mogą wziąć udział w ogłaszanym przez wojewodę dolnośląskiego Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, w ramach którego mogą wnioskować o dofinansowanie modernizacji zarządzanych przez siebie dróg. W tym roku taki nabór odbywał się jesienią. Gmina Ziębice złożyła w nim wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi gminnej ul. Spacerowej w Ziębicach wraz z infrastrukturą drogową i utwardzeniem terenu części działki 256 (na której znajduje się budynek byłego Gimnazjum Publicznego, obecnie Szkoły Podstawowej nr 2).

O wynikach pierwszego etapu oceny – oceny formalnej – Urząd Wojewódzki poinformował 2 listopada. Jak się okazało, wniosek Gminy Ziębice został odrzucony. Gmina otrzymała prawo do złożenia zastrzeżeń do dokonanej przez Komisję oceny, jednak z niego nie skorzystała.

Z informacji przekazanych nam przez Patrycję Czerwińską z Urzędu Wojewódzkiego wynika, że wniosek Gminy Ziębice został odrzucony ze względu na dwie okoliczności. Po pierwsze, Komisja zakwestionowała prawidłowość przyjętych rozwiązań technicznych w przedstawionej dokumentacji projektowej odnośnie szerokości projektowanego chodnika. Po drugie, Gmina Ziębice nie zastosowała się do wytycznych Programu, obligujących do przyjęcia jednolitej szerokości pasa ruchu jezdni w ramach jednego odcinka.

Codziennie ulicą Spacerową przejeżdżają dziesiątki osób, dla których jest to jedyna droga do domu – Osiedla Mikołaja Kopernika. Warunki dojazdu są trudne – droga jest dziurawa i miejscami zbyt wąska, aby umożliwić minięcie się dwóch pojazdów. Jest ono możliwe po wjechaniu jednego z aut na chodnik, którego stan również pozostawia wiele do życzenia.

Od strony technicznej sytuacja również jest trudna, bo w bezpośrednim sąsiedztwie drogi znajdują się prywatne posesje, a możliwość poszerzenia drogi na najbardziej newralgicznym odcinku może odbyć się jedynie kosztem działki zajmowanej przez budynek szkoły.

Pytanie tylko po co składać wniosek, który – jak wynika już z samych założeń Programu – nie zostanie uwzględniony? Czy w Gminie nie ma innych potrzeb – dróg, które pilnie wymagają modernizacji i jednocześnie spełniają warunki Programu Wojewody? Czy jest sens tracić czas na sporządzanie takiego – z góry skazanego na niepowodzenie – wniosku?

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jacek

Całe Ziębice. Tu musi nastąpić po wyborach radykalna zmiana całej kadry kierowniczej Ziębic. Niektórzy są po prostu za długo na stołku.

Bozena

Niekompetencja urzednikow pani biry jest zatrważające 🙁

Jacek

To nie tylko za Biry. Tak jest od 25 lat. To jest zatrważające. 😩

Do jacek

Pani bira wymienila niemal cala kadre, miala byc dobra zmiana, a jest gorzej niz kiedykolwiek

abcd

Martwi mnie to ze lata kiedy spora czesc gmin w Polsce ‚cos dlubie’ i czesto tez sie zadluza, moga nie trwac wiecznie, nie rozumiem tez dlaczego Ziebice tkwia w tym „chocholim tancu”gry pozorowanej. W kazdym roku powinien pojawic sie jakis maly akcent rozwoju, chocby malego, typu proby okielznania rozpadajacej sie tkanki miasta poprzez jakies inwestycje infrastrukturalne…kontrast…chocby i z zabkowicami robi sie coraz wiekszy..rozumiem tez ze polozenie ziebic z dala od glownych szlakow nie pomaga. Ale jesli nie teraz to kiedy? te srodki pojda w inne rejony a ziebice pozostanie materialem do badanplanistow,urbanistow,ekonomistow…rozkladu…organicznego..zamiast rozwoju?