Odkryli tajemnice Klasztoru Księgi Henrykowskiej 

W miniony weekend Henryków stał się centrum wydarzeń kulturalno-artystycznych za sprawą kolejnej edycji Dni Klasztoru Księgi Henrykowskiej, odbywających się pod nazwą „Odkryj Tajemnice Klasztoru Księgi Henrykowskiej”.

Uroczysta msza św. o godz. 15.00 otworzyła sobotnie wydarzenia. Pogoda nie rozpieszczała, lecz mimo marznących opadów deszczu i niskiej temperatury na godz. 16.00 na występ Kabaretu Smile przybyły tłumy. Kabaret zaprezentował godzinny skecz pod nazwą „Gdzie jest kakao?”, poruszający skomplikowane relacje damsko-męskie oraz relacje rodzinne.

Następnie na scenie zaprezentowali się młodzi, uzdolnieni wokaliści, absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie – Paweł Augustyn i Gabriela Sziler, a po nich, publiczność rozgrzał energetyczny występ Patryka Bożemskiego – naśladowcy Michela Jacksona oraz piękny wokal Emilii Zielonki z Ziębic.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była Ewelina Lisowska z zespołem, która podczas półtoragodzinnego koncertu zaśpiewała swoje piosenki – i te znane, i z najnowszego singla. Po występie fani czekali na autografy i pamiątkowe zdjęcie z gwiazdą.

Ok. godz. 22.00 rozpoczęło się dnocne zwiedzanie Klasztoru z przewodnikiem dla dzieci, a o godz. 22.30 – dla dorosłych. Klerycy przygotowali dla zwiedzających krótkie inscenizacje historyczne, podczas których przypomnieli najważniejsze informacje z dziejów klasztoru. Wędrówka w ciemnościach klasztornymi korytarzami była niezapomnianym przeżyciem, co podkreślali uczestnicy zwiedzania.

Niedziela upłynęła pod znakiem słońca. Po mszy św. o godz. 12.00, w inscenizacji poświęconej królowej Jadwidze Śląskiej zaprezentowali się podopieczni z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Domu Opieki św. Jadwigi Śląskiej w Henrykowie. Po nich zaśpiewały i zatańczyły dla publiczności dzieci z Przedszkola Publicznego w Henrykowie.

Około godz. 14.00 zaprezentował się zespół folklorystyczny Kapela Świtezianie z Jelcza Laskowic, a następnie rockowa kapela 4 Ampery z Otmuchowa. Dalej publiczność rozbawiał Kabaret K2, który od samego początku świetnie wszedł w interakcję z publicznością, zwłaszcza najmłodszą, a podczas skeczu wielokrotnie nawiązywał do Henrykowa i Ziębic. Na zakończenie dwudniowych uroczystości wystąpił ks. Jakub Bartczak, który w rytmach hip hopu przypomniał podstawowe prawdy wiary.

Podczas dwudniowych obchodów każdy znalazł coś dla ciała i ducha. Nie zabrakło pysznej pajdy chleba ze smalcem oraz cysterskiego piwa. Dla najmłodszych przygotowane były liczne atrakcje, pokazy militariów, musztry, dzieci mogły bezpłatnie wspinać się po ścianie wspinaczkowej pod okiem instruktorów z GOPR. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko promocyjne KLO Henryków, w którym można było zapoznać się z ofertą szkoły i się do niej zapisać.

A jakie jeszcze tajemnice kryje Klasztor Księgi Henrykowskiej – być może dowiemy się za rok…

 

fot. Dominika Samborska

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
lolek

Świetne foty 🙂