Prawie 300 biegaczy przybyło do Henrykowa

Do historii przeszedł już 6. Półmaraton Henrykowski i 1. edycja biegu „Dyszka na dokładkę”, które przebiegło dziś prawie 300 biegaczy, a wśród nich także mieszkańcy gminy Ziębice.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, najlepszy czas wśród półmaratończyków – 1:12:31 – należał do dwóch reprezentantów Ukrainy. Pierwsza kobieta, również reprezentantka Ukrainy – do mety dobiegła niespełna 13 minut później.

Z gminy Ziębice na mecie jako pierwszy – z czasem 1:25:13 – zameldował się Maciej Galik z Raczyc, a 10 sekund za nim – Dariusz Bodio z Ziębic. Trzeci był Wiesław Kowal – również z Ziębic. Najszybszej reprezentantce naszej gminy przebiegnięcie ponad 21 km zajęło godzinę, 34 minuty i 35 sekund. To czas Moniki Dudek z Ziębic. Druga na mecie była Basia Szpilarewicz z Ziębic, a trzecia – Joanna Ostrowska z Henrykowa.

Bieg ukończyło 219 biegaczy. Najstarszy był urodzony w 1940 r. Piotr Mikołajczyk. W biegu zajął 167. miejsce w kategorii open. Dwa miejsca za nim uplasował się natomiast najmłodszy zawodnik – 20-letni Jakub Mrozowski.

Nowością w tym roku był bieg na 10 km – czyli tzw. „Dyszka na dokładkę”. Został zorganizowany dla tych, którzy chcieli poczuć klimat „Jedynego takiego biegu”, czyli Półmaratonu Henrykowskiego, jednak dystans ponad 21 km był dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Dzięki „Dyszcze” wyjątkowej henrykowskiej atmosfery mogło doświadczyć 78 biegaczy.

Bieg z czasem 36 minut i 46 sekund wygrał zawodnik z Wejherowa, najszybsza zaś była ziębiczanka – Monika Wójcik, która linię mety przekroczyła po 44 minutach i 9 sekundach. Z kolei najszybszym mieszkańcem gminy Ziębice na tym dystansie był Dawid Kutaj z Henrykowa (czas: 39:42).

Najstarszym biegaczem na tym dystansie był 76-latek Leopold Jowczyk z Ząbkowic Śl. Bieg z czasem 1:03:46 ukończył na 72. miejscu w kategorii open. Najmłodszym z kolei był – Michał Szpilarewicz z Ziębic. 15-latek na metę biegu dotarł jako dziewiąty.

Cieszy fakt, że ta największa impreza sportowa organizowana w gminie Ziębice na stałe zagościła w kalendarzu gminnych wydarzeń, a także to, że w jej organizację zaangażowanych jest wiele osób i organizacji, w tym: Wydział Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, Stowarzyszenie Przyjaciół Henrykowa, Arkadiusz Trojan, OSP Henryków wraz ze strażakami-ochotnikami z sąsiadujących z Henrykowem jednostek, nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie, a także niezastąpieni wolontariusze z Henrykowa i wszystkich miejscowości, przez które przebiegają trasy biegów. Ich praca składa się na świetny efekt, dzięki któremu coraz większe grono osób dowiaduje się o historycznym Henrykowie, a przy okazji o gminie Ziębice.