Spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych oraz kiermasz staroci w Henrykowie

W sobotnie przedpołudnie (26 sierpnia) do Klasztoru Księgi Henrykowskiej przybyło ponad 1000 osób niepełnosprawnych wraz z przyjaciółmi i rodzinami, a także 100 wolontariuszy, aby wspólnie uczestniczyć w ósmej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej.

Rejestracja uczestników odbywała się w specjalnie przygotowanym namiocie. Z każdą minutą przybywało pielgrzymów, którzy podczas rejestracji otrzymywali pakiet powitalny. O godz. 11.30 koncelebrowano uroczystą mszę św., a po niej nadszedł czas na wspólne świętowanie i integrację. Piknik rozpoczął się wspólnym posiłkiem, do wyboru był gorący bigos, pyszne ciasto, napoje oraz inne smakołyki.

Po uczcie dla ciała, przyszedł czas na część artystyczną, którą otworzył występ Orkiestry Dętej z Wrocławia. Po nim pojawił się ziębicki akcent w postaci występu Oliwii Sopuch ze Strefy Śpiewu w Paczkowie, która wykonała takie utwory, jak: „Blues bujany”, „Dla kogoś” czy „Życia mała garść”. Po tym solowym występie na scenie stanęły Bogatynianki z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Domu dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych i seniorów z Bogatyni, które porwały publiczność takimi utworami, jak: „Życie to dar” i „O Janek, Janek”. Po nich wystąpiły jeszcze: zespół Akord z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie, zespół wokalny z Zespołu Ośrodków Wsparcia z Bielawy oraz z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Zaprezentowali się także podopieczni Fundacji Krok po Kroku, Środowiskowego Domu Pomocy w Świdnicy, przedstawiciele Miękińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz panie z warsztatu terapii zajęciowej ze Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie. Ich podopieczna Mariola Wrócińska porwała tłum energetyczną zumbą.

Podczas występów artystycznych dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in: malowanie twarzy i rąk, puszczanie baniek mydlanych. Pojawili się szczudlarze, a na boisku przyklasztornym o punkty walczyli łucznicy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko promocyjne gminy Ziębice.

Zabawa, tańce i śpiewy nie miały końca. Uczestnicy entuzjastycznie i z wielką radością przeżywali wspólne świętowanie. Do domów wrócili w radosnej atmosferze i z nadzieją na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Pielgrzymce towarzyszył drugi kiermasz staroci pn. „Zegar stary oddam w dobre ręce” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Henrykowa, który obywał się „pod kamieniem”, czyli pomnikiem poległych w I wojnie światowej. Wśród wystawionych przedmiotów znalazły się stare woluminy, rower, maska przeciwgazowa czy gaśnica strażacka. Na gości czekała kiełbasa z grilla oraz pyszne wypieki.

Dominika Samborska

fot. Dominika Samborska

 

Dodaj komentarz