Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Rozpoczęła się renowacja zabytkowego portalu, który we wtorek został zdemontowany ze wschodniej ściany ziębickiego Rynku (więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>).

Jak się okazuje, stosunkowo niedawno zniknęły z niego elementy ozdobne. Jeden z nich to umiejscowiona była na górze portalu płaskorzeźba przedstawiająca wizerunek geniusza śmierci z klepsydrą oraz trupią czaszką, a drugi – woluta (element architektoniczny w formie spirali lub zwoju) – po lewej stronie.

Piotr Pelc, który prowadzi prace konserwatorskie obiektu, rozpoczął poszukiwania i liczy na to, że uda się je odnaleźć. W tej sprawie zwrócił się do ziębiczan z apelem: – Może ktoś je widział lub ma u siebie i nawet nie wie, że pochodzą z tego miejsca. Bez nich portal po konserwacji nie będzie kompletny

Po renowacji portal zostanie wyeksponowany na murze łączącym plebanię i dom katechetyczny parafii św. Jerzego w Ziębicach. Miejmy nadzieję, że uda się znaleźć poszukiwane elementy…

 

fot. Piotr Pelc

 

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Tomek

no przecież są kamery w mieście 🙂

Mietek

Wlasnie, przeciez rynek jest monitorowany, straz miejska lub policja powinna miec nagrania.

Lucek

To są atrapy,nie kamery.

Tomek

u nas monitoring, straż miejska i policja działaja na tej samej zasadzie

janek

A CO ZNACZY – STOSUNKOWO NIEDAWNO- kiedy ostatnio na pewno tam były??????

Rahu

Jest wizerunek anioła (geniusza) śmierci, jest triquetra (okno z połączonymi trzema kołami), jest i kwiat lotosu (z lewej i prawej strony na kolumnach). To wszystko zapewne ma symbolizować odrodzenie i duchowość.

Ale jakoś żadnego krzyżyka tu nie widzę..
Ktoś mi wyjaśni dlaczego kościół używa symboli z innych wierzeń które wręcz potępia? Triquetra to symbol pogański, kwiat lotosu zaś pochodzi z hinduizmu oraz Egiptu. Chociaż to akurat mnie nie dziwi, bezczelny kościół nawet historyjkę o Jezusie ukradł z Egiptu (wpiszcie sobie w google grafika „Isis w Horus”), wygląda znajomo?

Wie ktoś co tam jest napisane po łacinie?

PS: Mam nadzieję że zaginione fragmenty się odnajdą, szczególnie anioł śmierci powinien wrócić na swoje miejsce. Chętnie zobaczę to dzieło po remoncie.