„Ponad dachami Ziębic…” i nie tylko – zagłosuj na projekty Budżetu Obywatelskiego Ziębic!

…„Fitness w cieniu kaliny…” czy „Kieszonka malucha…” – to tylko kilka projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji Obywatelskiego Ziębic 2019. Głosowanie ruszyło punktualnie o północy i potrwa do 19 września, do końca dnia.

Idea budżetu obywatelskiego jest bardzo prosta. Najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Następnie propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji.

W aktualnej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 12 inicjatyw, z których 11 zostało dopuszczonych do głosowania.Nasi tegoroczni faworyci to:

 • kategoria: ogólnogminny
  Ponad dachami Ziębic – udostępnienie zwiedzającym punktu widokowego na wieży Ratusza w Ziębicach
  – projekt nr 13
  Opis projektu: Wieża ziębickiego Ratusza – to stąd rozciąga się wyjątkowy widok na całe Ziębice i okolice. Ze względów bezpieczeństwa od kilku lat nie jest już jednak udostępniana do zwiedzania. Aby to zmienić, konieczna jest przebudowa mechanizmu zegara oraz montaż barierek ochronnych. Chciałbyś móc znaleźć się ponad dachami Ziębic? Zagłosuj! A potem wejdź na wieżę i zachwyć się!
 • kategoria: lokalny miejski
  „Kieszonka malucha” – zagospodarowanie terenu przy ul. Kolejowej w Ziębicach – budowa placu zabaw
  – projekt nr 11
  Opis projektu: Projekt pn. „Kieszonka malucha” – zagospodarowanie terenu przy ul. Kolejowej w Ziębicach – budowa placu zabaw” pozwoli na utworzenie miejsca umożliwiającego najmłodszym mieszkańcom Ziębic aktywne spędzanie czasu wolnego. Miejsce to pozwoli najmłodszym dzieciom na podejmowanie aktywności w sposób umożliwiający rozładowanie napięcia emocjonalnego i fizycznego. Ponadto stanie się miejscem rodzinnych spotkań, promując właściwe sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci i ich rodziny oraz wiedzę na temat roślin, które w przestrzeni miejskiej są pożądane (pochłaniają zanieczyszczenia).
 • kategoria: lokalny wiejski
  Fitness w cieniu kaliny w Kalinowicach, które kaliną zasłyną
  – projekt nr 2
  Opis projektu: Poćwicz na siłowni pod chmurką przy pięknie kwitnących i pachnących wiosną, barwnie owocujących latem czy zmieniających kolor liści jesienią kalinach… Weź ze sobą dzieci! Obok jest plac zabaw i teren do gry w piłkę. A wokół spokojnie i bezpiecznie… Lubisz nowości? Nieopodal, ze ścieżki dydaktycznej dowiesz się wszystkiego o kalinie, a gra terenowa zorganizowana wzdłuż trasy pieszo-rowerowej na wzgórze Kalinka dostarczy Ci świetnej rozrywki. We wsi kupisz też lokalne produkty z… kaliny… Gdzie tak może być? W Kalinowicach Górnych. Kiedy? Być może już za rok! Czy tak będzie? To zależy od Ciebie!W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Ziębice, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 15 lat. Taka osoba będzie mogła oddać maksymalnie trzy głosy, ale każdy w innej kategorii.

Aby zagłosować wystarczy na stronie internetowej www.ziebice.budzet-obywatelski.org wypełnić krótki formularz, a następnie potwierdzić głos kodem sms, który za darmo wysyłany jest na telefon komórkowy. Z jednego numeru telefonu komórkowego można potwierdzić maksymalnie trzy głosy.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu, a chciałyby zagłosować na wybrany projekt, mogą to zrobić w:

 • Urzędzie Miejskim w Ziębicach, ul. Przemysłowa 10 (pok. nr 25)
 • Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Grunwaldzka 1
 • Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Rynek 44
 • Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ziębicach, ul. Wałowa 65.Dodaj komentarz