Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze (J.Piłsudski)

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczne upamiętnienie tego wydarzenia obchodzone jest wyjątkowo hucznie w całym kraju.

Również w Ziębicach towarzyszą mu starannie przygotowane projekty patriotyczne, a jednym z nich było przedsięwzięcie przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, przy wsparciu wielu innych lokalnych instytucji i organizacji. Projekt realizowany był pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w ramach programu „Godność, wolność, niepodległość”, a ziębicka „Dwójka” była jedną z 257 szkół w Polsce, która otrzymała dofinansowanie na organizację obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

Finał projektu odbył się w czwartek, 25 października. Jego uroczyste rozpoczęcie miało miejsce przy Pomniku Orła Piastowskiego, gdzie w towarzystwie orkiestry dętej uczniowie ziębickich szkół oraz mieszkańcy rozwinęli gigantyczną flagę Polski. Następnie – w ramach akcji „Eko-historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018” na placu Wolności posadzone zostało drzewo historii, po czym uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do Ziębickiego Centrum Kultury. Obejrzeli tam montaż słowno-muzyczny oraz wysłuchali występów finalistów I Gminnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 10 października (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >>).

Po muzycznej uczcie na gości czekała jeszcze wystawa fotograficzna „Jesteśmy biało-czerwoni”, na której wystawione zostały zdjęcia wykonane przez uczniów szkoły.Galeria zdjęć
fot. Agnieszka Rzepka, Ewa NenkinFilmy
autor: Ewa Nenkin

 

 

 

 

 Dodaj komentarz