Ziębicki zespół Forte u Prezydenta RP [VIDEO]

Dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent RP wraz z małżonką spotkali się z organizatorami i wolontariuszami 9. edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W akcję tę od wielu lat zaangażowane są także placówki oświatowe z Ziębic, ziębickiego akcentu nie mogło więc zabraknąć również podczas tego ważnego wydarzenia.

W trakcie około godzinnego spotkania, ideę akcji, jej początki oraz efekty przybliżyła Grażyna Orłowska-Sondej, redaktor TVP Polonia, prezes Fundacji Studio Wschód, którą prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz na rzecz upamiętnienia historii Kresów Wschodnich. O swoich wrażeniach opowiedzieli również uczestnicy akcji – uczniowie i studenci dolnośląskich szkół i uczelni.

W swoim wystąpieniu prezydent RP Andrzej Duda dziękował swoim gościom za trud opieki nad nekropoliami: – Dziękuję, że przywracając pamięć, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wspólnota – mówił.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Forte działający pod kierunkiem Marzeny Jabłońskiej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Zespół w składzie: Oliwia Bomba, Oliwia Chwedeczko, Hanna Czubala, Wiktoria Działek, Mariola Nenkin, Katarzyna Nicieja i Aleksandra Świdzińska, w Pałacu Prezydenckim wykonał dla prezydenta, Pierwszej Damy i ich gości dwie pieśni patriotyczne. Występ zespołu można obejrzeć na poniższym video (start: 33. minuta filmu).

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to przede wszystkim opieka nad polskimi nekropoliami na Kresach Wschodnich. Ziębicka młodzież wielokrotnie brała udział w porządkowaniu nagrobków naszych rodaków. Co roku w placówkach oświatowych na terenie gminy zbierane są także znicze, które trafiają na tamtejsze cmentarze.Galeria zdjęć
fot. Marzena Jabłońska

Dodaj komentarz