Dolnośląski Festiwal Nauki – po raz pierwszy w całkowicie ziębickim wydaniu

Dolnośląski Festiwal Nauki po raz kolejny zawitał do Ziębic, jednak tym razem w całkowicie ziębickiej edycji. Od 24 do 26 października dzieci, młodzież szkolna, a także dorośli mogli uczestniczyć w wykładach, pokazach i warsztatach.

DFN rozpoczął się od przygotowanych przez pracowników Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach warsztatów „Tradycyjna chemia w dawnym gospodarstwie domowym”. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, podobnie jak pozostałe „spotkania z nauką”, podczas których mówiono m.in. o powojennych losach mieszkańców Ziębic, które przedstawił dr Mariusz Szpilarewicz, kwestię ataków terrorystycznych omówił prof. Tadeusz Dobosz, o eutanazji i jej uwarunkowaniach w Polsce i na świecie mówił prof. Tadeusz Dobosz, o szczepieciach – prof. Andrzej Gamian, a o prawnej ochronie zabytków – dr Ewa Tokarek-Kurnik.

O tym, że warto być eko przekonywał pan Robert Wagner z lubnowskiej Wagnerówki, a dr Sabina Górska z wrocławskiej PAN udowadniała dobroczynny wpływ probiotyków na człowieka. Z kolei problem smogu w Ziębicach i innych gminach Dolnego Śląska przedstawił prezes towarzystwa – Ekologicznego EKO-UNIA Radosław Gawlik, a o chorobach nowotworowych, konieczności wykonywania badań profilaktycznych oraz współczesnych metodach terapii mówiła prof. Agnieszka Czarniecka z Centrum Onkologii w Gliwicach.Wśród prelegentów tegorocznego Festiwalu znaleźli się także nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach: Ewelina Dreszer, która przekonywała, że naturalne kosmetyki można zrobić samodzielnie, Ewelina Świdzińska i Halina Czyż zdradziły tajemnice jakie skrywają w sobie słodycze, natomiast szkolny psycholog Natalia Mączyńska opowiedziała o tym, gdzie szukać wsparcia kiedy kompleksy nie pozwalają cieszyć się życiem.

W programie Festiwalu, oprócz warsztatów i wykładów, organizatorzy zaplanowali także warsztaty pt. „Śladami Księstwa Ziębickiego” z Dominiką Samborską z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach oraz wycieczkę „Opłotkami wokół Ziębic” – z emerytowanym nauczycielem Zespołu Szkół Zawodowych w Ziębicach Stanisławem Popardowskim.

Kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już za rok! Miejmy nadzieję, że będzie równie ciekawa, jak tegoroczna…Galeria zdjęć
fot. Agnieszka RzepkaDodaj komentarz