Nowo wybrany burmistrz Ziębic zarobi… więcej niż jego poprzedniczka

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, drugiej w nowej kadencji, radni wybrali wiceprzewodniczącego Rady. Do pełnienia tej funkcji zaproponowano tylko jedną kandydaturę – Janusza Sobola. Na sali obrad obecnych było 13 radnych (nieobecny był Wacław Iskra i Beata Pustułka), którzy w tajnym głosowaniu oddali 11 głosów „za” i 2 głosy nieważne.

Radni wybrali też członków komisji stałych oraz ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Temat ten już wcześniej przedyskutowano, a składy zostały zaproponowane w projekcie uchwały, podobnie jak propozycje przewodniczących i wiceprzewodniczących. Podczas sesji jednogłośnie je przyjęto. W skład poszczególnych komisji wejdą:

  • komisja rewizyjna: Mariusz Jaźwiec – przewodniczący, Wiktor Ochał – wiceprzewodniczący, Jolanta Bednarz, Jerzy Koprowski, Piotr Osiadacz
  • komisja budżetowa: Wacław Iskra – przewodniczący, Władysław Lach – wiceprzewodniczący, Mariusz Jaźwiec, Józef Kozłowski, Bolesław Piękoś, Wiesław Sala,
  • komisja gospodarcza: Józef Kozłowski – przewodniczący, Wiesław Sala – wiceprzewodniczący, Bartosz Kąfera, Marek Kuriata, Janusz Sobol
  • komisja infrastruktury społecznej i bezpieczeństwa: Jerzy Koprowski – przewodniczący, Wacław Iskra – wiceprzewodniczący, Bartłomiej Kąfera, Marek Kuriata, Władysław Lach, Wiesław Sala, Janusz Sobol
  • komisja rolna: Jolanta Bednarz – przewodnicząca, Piotr Osiadacz – wiceprzewodniczący, Bolesław Piękoś
  • komisja skarg, wniosków i petycji: Władysław Lach – przewodniczący, Bartłomiej Kąfera – wiceprzewodniczący, Wiktor OchałPo omówieniu kwestii komisji stałych, radni przeszli do ustalenia wysokości miesięcznego wynagrodzenia dla nowo wybranego burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza. W projekcie uchwały zaproponowano, aby wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 4800 zł (maksymalna kwota dopuszczalna w obowiązujących przepisach), dodatek funkcyjny – 2100 zł (również maksymalna możliwa kwota), dodatek specjalny: 2415 zł (w wysokości 35% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego; maksymalna wartość to 40%), czyli łącznie 9315 zł. Do comiesięcznego wynagrodzenia należy doliczyć także dodatek za wieloletnią pracę, który po 5 latach pracy wynosi on 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, a w każdym kolejnym roku wzrasta o 1%, aż do osiągnięcia 20% wynagrodzenia zasadniczego). Burmistrzowi przysługują także nagrody jubileuszowe i inne świadczenia wynikające z przepisów. Radni jednogłośnie uchwalili wynagrodzenie na zaproponowanym poziomie.

Mariusz Szpilarewicz już na początku swojej kadencji otrzyma więc wynagrodzenie wyższe niż jego poprzedniczka Alicja Bira. W jej przypadku wynagrodzenie na początku kadencji wynosiło 8060 zł miesięcznie (bez dodatku za wieloletnią pracę), a w 2016 r. obniżono je do 5520 zł. Po tej zmianie wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 4500 zł, dodatek funkcyjny – 100 zł, a dodatek specjalny – 920 zł, czyli łącznie 5520 zł miesięcznie. Jest to o 3795 zł mniej w porównaniu do nowo wybranego burmistrza (nie uwzględniając dodatku za wieloletnią pracę).Podczas wczorajszej sesji powołana została również doraźna komisja Rady Miejskiej w Ziębicach do opracowania zmian w statucie Gminy Ziębice. Do pracy w niej zgłosili się: Wacław Iskra, Mariusz Jaźwiec, Wiktor Ochał i Bolesław Piękoś. Komisja zajmie się analizą obowiązującego statutu Gminy Ziębice i do końca stycznia przedłoży propozycje zmian. Radni jednogłośnie opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.

Uchwalono również program współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. W procesie konsultacji nie wpłynęły żadne uwagi ani sugestie. Nie mieli ich również radni, którzy przyjęli projekt uchwały wprowadzający program w życie.

Ostatni projekt uchwały, który również został przyjęty jednogłośnie, dotyczył zmian w budżecie na rok 2018. W tym roku dochody budżetowe wyniosą 67 946 621,04 zł, a wydatki – 72 393 113,69 zł, co oznacza, że wystąpi deficyt w wysokości 4 mln 446 492,65 gr.Galeria zdjęć
fot. Agnieszka Rzepka14
Dodaj komentarz

9 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
Pierwsza dobra decyzja

4000 tys miesięcznie to 48000 tys rocznie tak ma wyglądać Zmiana Ziębic podwyżka należy się za osiągnięcia a narazie ich nie ma.

Matematyk

U Pana/ Pani też brakuje osiągnięć w zakresie matematyki podstawowej, 4 tys a 4000 tys to różnica AŻ 3 zer. Pozdrawiam ?

Obserwujaca

No pieknie… nowy burmostrz jeszcze dobrze nie zaczal, nic nadzwyczajnego nie zrobil, nie pokazal co potrafi i czy w ogole cos potrafi, a juz wynagrodzenie ustalone na maksymalnym poziomie. Nie mam nic przeciwko, zeby burmistrz dobrze zarabial, ale trzeba sie chyba najpierw czyms wykazac, zasluzyc sobie na ta kase. Jak ktos idzie do pracy, to najpierw ma umowę na okres probny/okreslony i wynagrodzenie tez niskie, a dopiero po tym okresie, jesli sie sprawdzi, wykaże, to pensja jest podwyzszana. A tu od razu hurra i maksymalna stawka. No coz. Ziebice bogate miasto… nie stac nas?

Marcin

Bardzo dobrze. Niech dobrze zarabia – zresztą jest to wynagrodzenie niższe niż Wójta Stoszowic czy burmistrza złotego stoku. Oszczędności mają nastąpić poprzez niepowoływanie zastępcy, który zarabiał więcej niż była pani burmistrz, bo to ona dała mu pensję a nie skonfiktowana Rada Gminy a także poprzez redukcję niepotrzebnych pracowników. Za pana Herbowskiego w Wydziale budownictwa pracowało 5 osób za Biry 9. Powołano zbędny referat ds. mieszkaniowych – 3 osoby , i tak dalej. Burmistrz i komisja rewizyjna muszą się tym wprowadzonym zmianom generującym duże koszty dokładnie przyjrzeć. Myślę, że na samych pensjach tych osób gmina może rocznie zaoszczędzic około pół miliona złotych.

Maria

No faktycznie kadencje Herbowskiego to wzór do naśladowania – aż strach myśleć co będzie za 5 lat. Teraz to jest pewne że nastąpią zwolnienia ale nie po to aby gmina zaoszczędziła ale po to żeby dać wszystkie obiecane stołki PO PSL lowcom. I jestem pewna że wice też będzie – i nie ma co mydlić ludziom oczu.

Za mało

Jak na sekretarkę to trochę za dużo zarabia

ffff

poziom Twojego wpisu jest żenujący. Wydaje mi się że do końca nieprzemyslales swoich wypocin. Zawsze można zdazyc przeprosić….

Olo

Najciekawsze jest m.in. to, że pan Iskra został wybrany na przewodniczącego komisji budżetowej, mimo że był nieobecny…? Nowa rada zaczęła tak bardzo podobnie do rady stolarkowej…

Przemyslowa

Juz fala hejtu moim zdaniem lepiej żeby miał wysoka pensje niż będzie kradł. Oceniamy go po całej kadencji. Pozdrawiam i życzę na konkretne zmiany w Ziębicach.

nie radny

Trzeba zapamiętać program przedwyborczy burmistrza i czekał na jego realizację. Przewodnicząca obecnej rady zadawała dużo pytań byłej burmistrz na które nie otrzymała odpowiedzi, więc już czekam na ponowne pytania do obecnego burmistrza. Chodzę na sesje wiec myślę że będą konkretne odpowiedzi, a jeśli nie to będe się dopytywał.

nie radna

Ja również czekam na dociekliwość radnej – ale mam obawy /a wręcz pewność/ że teraz nie będzie już taka dociekliwa i szczegółowa. Jak będą pytania to zapewne wcześniej uzgodnione z burmistrzem. Cel – czyli stołeczki na 5 lat został osiągnięty i teraz 5 lat sielanki, a przy okazji jedna obietnica wyborcza – czyli porozumienie z radą będzie spełniony.

obserwator?

no to stalo sie ! teraz policzmy ile mamy Belfrów do zarzadzania gmina Ziebice ! Nr.1 Burmistrz reszta radni liczyc prosze! po za tym tam gdzie zarządzają nauczycielowe bedzie wyprowadzana kasa i kolesiostwo! Ziebiczanie nic sie nie stalo!!!?

Markopolo

Lata dobrych włodarzy miasta juź nie wrócą.mało dziś osób piastujacych urząd wójt czy burmistrza jest wiarygodnych.kazdy z nich pełniac jakąś rolę w opozycji był idealnym kandydatem na piastowanie funkcji gospodarza.dlatego nie nadaje sie ten nowy a na ostre slowa krytyki zasługują poprzednicy.inaczej wygląda punkt widzenia od punktu siedzenia.ziebice to wymarle miaso emerytów i rencistów.ulice domy obiekty uzytecznosci publicznej szaro bure i ponure.nie ma nic z lat świetności a przecieź starsi pamietaja gdzie mozna bylo pojsć zimą czy latem.w sobotę czy w niedzielę.patrzac na tą dziurę to aź wstyd.szanowni radni to wy jestescie odpowiedzialni za rozwój miasta.a w Was krew zastygła.pracujecie mavie swoje firmy i rodziny.to dla nich wezscie sie do ROBOTY.zmieniajvie miasto na lepsze.przyjazne.budujcie je i rozwijajcie.a mozliwosci nawet z 4 milionowym deficytem jest duźo.a pan Burmistrx to nauczyciel i tu jego zaufanie.zarządzac miastem to nie praca od 8 do 16 i spotkania z mieszkancami.to poszukiwanie kontrahentów inwestorów.źyczę by wkrótce coś zaczęło sie dziac.i nie priorytetem są dni ziebic/katastrofs/dzien strazaka czy inne imprezy gdzie świetnie sie bawią włodarze.tak bywało na stadionie sparty gdzie za zamknietymi drzwiami lała sie gorzala i suto zastawiony stół.gorzej bywało w potrzebie pomocy ze strony wladz.ta tłumaczyła się brakiem srodków.zyczę wiec uwaźnie kontrolować siebie wzajemnie i słuchać społecznosci lokalnej.pracownik za złą pracę nie dostaje premii i nagród.moze przestaniecie juź na wstępie nagradzac się maxymalnie.przed Wami praca.cięźka praca.źyczę zdrowych i wesołych świat oraz szczesliwego nowego roku2019.pozdrawiam.pamietajacy lata dumy i chwały miasta Ziebic

Grazyna

Tylko mozna dodać TRZEBA BYŁO Iść NA WYBORY I TAK ZAGłOSOWAĆ ABY MOGŁO BYć LEPIEJ………