Ziębice są etno!

Papierowe dzwonki, zdobienie przedmiotów techniką decoupage, podstawy szydełkowania, wianki bożonarodzeniowe i jedyne w swoim rodzaju bombki choinkowe, a do tego występy zespołu folklorystycznego i bogato ilustrowana, dwujęzyczna publikacja – tak w skrócie można podsumować projekt „EtnoZiębice – szukamy inspiracji w lokalnej kulturze” zrealizowany przez Fundację „Teraz Ziębice”.

Jego organizatorki – Janina Lacel i Agnieszka Rzepka – z Fundacji „Teraz Ziębice” zaplanowały pięć warsztatów rękodzielniczych – bezpłatnych i łatwo dostępnych nawet dla mieszkańców wsi, ponieważ każde ze spotkań miało odbyć się w innej miejscowości w różnych częściach gminy Ziębice.

Pierwsze warsztaty odbyły się 12 października w Witostowicach, gdzie pod okiem Jadwigi Wiewióry, wszechstronnie utalentowanej rękodzielniczki, osoby w różnym wieku i o różnej sprawności wykonywały ozdoby z papieru. Kolejne rękodzieła powstawały 15 października w Osinie Wielkiej, gdzie Sylwia Skowroń, na co dzień pracownik ziębickiego Muzeum, a po godzinach pasjonatka decoupage’u, pokazywała jak tą techniką wykonać efektowne przedmioty, które ozdobią mieszkania lub staną się prezentami dla bliskich.

Jak używać szydełka? Dobrze na tym się zna Barbara Trika, która 24 października w Lubnowie najpierw pokazała, co można wyczarować przy pomocy takiego metalowego „patyczka” z haczykiem, a następnie pokazała jak się z nim zaprzyjaźnić. Nie jest łatwo…Listopadowe warsztaty (7 i 14 listopada) przeprowadziła rewelacyjna Małgorzata Staroń. To artystka przez wielkie „A”. Najpierw – w Czerńczycach – pokazała jak wykonać wianki – z uwagi na porę roku – bożonarodzeniowe. Potem – w Ziębicach – również w świątecznym klimacie powstawały bombki choinkowe.

W warsztatach wzięło udział łącznie 111 uczestników – podsumowuje projekt Janina Lacel, prezes Fundacji „Teraz Ziębice”. – Zajęcia były bezpłatne, a ponadto zapewniliśmy uczestnikom wszystkie narzędzia i materiały, a nawet poczęstunek. Wszystkie rękodzieła, które powstały w ramach tego projektu ich twórcy zabrali do domów – mówi.

Warsztaty jednak to nie wszystko, co Fundacja „Teraz Ziębice” zaproponowała mieszkańcom. Każde zajęcia uświetniał występ zespołu Malwy, który działa przy Ziębickim Centrum Kultury. Było więc wspólne śpiewanie, a nawet tańce…

Warto podkreślić, że utalentowanych rękodzielników na Ziemi Ziębickiej jest naprawdę wielu. Pokazuje to publikacja wydana również w ramach projektu „EtnoZiębice…”. W bogato ilustrowanym katalogu zaprezentowało się 24 lokalnych artystów – profesjonalistów i amatorów, a spektrum ich zainteresowań i technik, które praktykują jest naprawdę imponujące! Katalog jest dwujęzyczny – polsko-angielski – i niebawem będzie go można bezpłatnie otrzymać w punktach informacji turystycznej w regionie. Będzie to świetna promocja nie tylko samych artystów, ale i Ziemi Ziębickiej.Jesteśmy naprawdę dumne z tego projektu – mówi z zadowoleniem Agnieszka Rzepka, fundatorka i wiceprezes Fundacji „Teraz Ziębice”. – Udało nam się zaprosić do niego wspaniałych twórców, którzy działają na Ziemi Ziębickiej. Część z nich podczas warsztatów można było poznać osobiście, a część – przynajmniej na razie – tylko na kartach naszej publikacji. Na razie, ponieważ chciałybyśmy, żeby i oni przyszłości podzielili się z innymi wiedzą o tym, jak tworzą swoje cudeńka – np. podczas naszych kolejnych warsztatów.

Fundacja „Teraz Ziębice” dziękuje Mirosławowi Masłowskiemu, dyrektorowi Ziębickiego Centrum Kultury, za nieodpłatne udostępnienie sal na potrzeby warsztatów oraz Dominice Samborskiej i Renacie Ślęzakowskiej z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej – za pomoc w przeprowadzeniu zapisów na warsztaty.

Fundacja „Teraz Ziębice”Galeria zdjęć
fot. Agnieszka Rzepka3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
fan

Paszek na profilówce! Tak trzymać Sandra ty nasza ziębicka gwiazdo!

trzypaszki

Sandra jaki fejm na profilówce miazga!

kolega

Jakie skupienie Sanderki na czołówce artykułu! kiedy autografy??