Z dzierżoniowskiego „Rękodzieła” wrócili z nagrodami i wyróżnieniami

Krzysztof Boksa, Janina Lacel, Karolina Laskowska, Małgorzata Staroń i Jadwiga Wiewióra – prace tych ziębickich rękodzielników wzięły udział w 9. Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości – Ludowe i Artystyczne Rękodzieło w Dzierżoniowie. W sobotę, 8 grudnia, ziębiczanie z wernisażu wystawy pokonkursowej wrócili z nagrodami i wyróżnieniami!

Przegląd skierowany do twórców-amatorów z Dolnego Śląska. Organizowany jest po to, aby pokazać różnorodność i bogactwo sztuki ludowej i rzemieślniczej regionu, na którym z powodów historycznych nastąpiło pomieszanie tradycji własnej i obcej.

Organizowane przez Dzierżoniowski Ośrodek Kultury „Rękodzieło” odbywa się od 2001 r. W jego pierwszej edycji wzięła udział Janina Lacel i od kolejnych edycji przeglądu, które odbywają się w dwuletnich odstępach, obecni są na nim także inni ziębiccy twórcy, którzy zdobywają nagrody i wyróżnienia, jednocześnie promując Ziębice. Nie inaczej było w tym roku.Prace zgłoszone na konkurs to:

  • „Choinka – instalacja” wykonana techniką niekonwencjonalną przez Małgorzatę Staroń
  • „Koń” Krzysztofa Boksy, który zdobył I nagrodę w kategorii Rzeźba
  • „Frywolitkowe słoneczko” – za które wyróżnienie w kategorii Koronkarstwo otrzymała Karolina Laskowska (z domu Dębicka)
  • „Palma wielkanocna” Jadwigi Wiewióry została wyróżniona w kategorii Plastyka obrzędowa
  • „Choinka marzeń” – wyróżniona w kategorii Techniki niekonwencjonalne praca Janiny Lacel

Celem konkursu – jak pisze w katalogu pokonkursowym Krzysztof Tokarski, dyrektor Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury – jest ratowanie kultury, żeby ślady życia naszych ojców czy dziadów nie zasypał popiół niepamięci. Organizatorzy Przeglądu mają świadomość, że niektóre dziedziny sztuki są dzisiaj unikalne, że są takie ginące zawody, o których nie wolno zapomnieć, bo mocno wpisały się w przeszłość i kulturę ludzi z różnych regionów Polski czy Europy. Chcą zatrzymać uciekającą tradycję, przywrócić jej należną rangę i docenić tych, którzy sztukę ludową cenią i kultywują. Ich działania pozwalają zachować dziedzictwo przodków, tworzą ciągłość kulturową oraz są swoistym pomostem między tym, co było, a tym, co będzie

Prace można oglądać na wystawie, która będzie czynna do końca stycznia 2019 r. od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-17.00.Galeria zdjęć
fot. Piotr Laskowski, Janina Lacel, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

 1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grazyna

Wspaniała promocja naszych twórców.Jest się czym zachwycać.Ale cudeńka.