EtnoPrezentacje artystów Ziemi Ziębickiej

W piątkowy wieczór (14 grudnia) foyer w Ziębickim Centrum Kultury wypełnili twórcy Ziemi Ziębickiej i ich prace. Pretekstem spotkania były Prezentacje Artystów Ziemi Ziębickiej, które zorganizowała Fundacja „Teraz Ziębice” z okazji wydania katalogu „EtnoZiębice. Artyści Ziemi Ziębickiej”.

Wśród twórców pojawili się: Janina Lacel (malowane bombki, kartki świąteczne), Mirosław Masłowski (malarstwo), Agnieszka Rzepka (fotografia), Sylwia Skowroń (decoupage), Małgorzata Staroń (bombki, pisanki, pamiątki), Barbara Trika (haft, koronkarstwo), Jadwiga Wiewióra (dekoracje z papieru) oraz w imieniu Karoliny Laskowskiej (frywolitki) – jej mama Tatiana Dębicka.

Atmosfera spotkania sprzyjała wymianie doświadczeń pomiędzy artystami – rozmawiano o technikach, doceniano bogactwo wzorów i pomysłowość oraz podziwiano staranność wykonania prac. Zwracano również uwagę na niedocenianie rękodzieła, które często przegrywa w walce cenowej z tzw. „chińszczyzną”, mimo że pod względem jakości zostawia ją daleko w tyle.

Każdy, kto przyszedł obejrzeć lub zakupić prace, mógł osobiście porozmawiać z artystami, dowiedzieć się skąd czerpią inspirację, a przy okazji… zainspirować się. Otrzymał też swój egzemplarz katalogu „EtnoZiębice…”, w którym znajdują się prezentacje 24 twórców z Ziemi Ziębickiej – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Katalog został wydany w ramach projektu „EtnoZiębice – szukamy inspiracji w lokalnej kulturze”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Tych, którzy nie dotarli w piątek do Ziębickiego Centrum Kultury, a chcieliby otrzymać tę publikację informujemy, że jest ona nieodpłatnie dostępna w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach oraz w innych punktach obsługujących ruch turystyczny w regionie.

Fundacja „Teraz Ziębice”Galeria zdjęć
fot. Agnieszka RzepkaDodaj komentarz