Wernisaż, wykłady z historii sztuki oraz warsztaty malarskie w ziębickim Muzeum

W ramach kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, ziębickie muzeum zorganizowało trzydniowe spotkanie ze sztuką, podczas którego chętni mogli wysłuchać interesujących wykładów z historii sztuki oraz szlifować swoje talenty malarskie lub je w sobie odkryć. Przewodnikami po niuansach sztuki byli pedagodzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: dr Adam Organisty (honorowy obywatel Ziębic, który w 2011 r. zorganizował w naszym mieście kilkudniowy plener malarski) wraz z żoną – dr Katarzyną Makiełą-Organisty (absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, adiunktem w pracowni malarstwa prof. ASP Janusza Matuszewskiego w Krakowie).

Obcowanie ze sztuką rozpoczęło się w piątkowe popołudnie (8 września) wernisażem wystawy „Natura rzeczy” dr Katarzyny Makieły-Organisty. Prace artystki spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wśród zwiedzających wystawę, sama malarka chętnie odpowiadała na pytania o symbolikę dzieła, inspirację oraz kompozycję. Na pytanie dlaczego przedmiotem obrazów jest martwa natura artystka odpowiada: – Komponując martwe natury wybieram poszczególne przedmioty i nigdy nie dzieje się tak, że są mi one obojętne i stanowią wyłącznie plamę koloru lub kierunek w obrazie. Staram się, aby elementy znajdujące się w obrazie były na tyle wyważone, by treść mogła być przekazana możliwie jak najsubtelniej, aby widz mógł zobaczyć wszystkie aspekty obrazu (cytat pochodzi ze stronystalowa.art.pl). 

W sobotę dr Adam Organisty zaprosił na wykład zatytułowany „Martwa natura na przykładzie obrazów w zbiorach Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach”, a po nim przyszedł czas na warsztaty z malarstwa dla osób powyżej 14. roku życia. Pani Katarzyna zaaranżowała kompozycję martwej natury z przedmiotów pochodzących ze zbiorów ziębickiego muzeum, którą uczestnicy mieli namalować.

Niedzielnym wykładem dr. Adama Organisty pt. „Metafora „żywego płomienia miłości” na przykładzie figur w kościele klasztornym w Henrykowie oraz w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach” rozpoczął się ostatni dzień zajęć. Wykładowca zachęcał do obcowania ze sztuką, do oglądania dzieła sztuki kilka razy, ponieważ za każdym razem odnajdujemy w nim nową wartość. Podkreślał także, że w naszej okolicy znajdują się najpiękniejsze dzieła sztuki barokowej, takie jak np. ołtarz w Bazylice Mniejszej w Ziębicach czy stalle henrykowskie, które warto kontemplować i malować.

Po wykładzie chętni rysowali poruszenia mistyczne w oparciu o barokowe rzeźby śląskie, które znajdują się w dolnych pomieszczeniach muzeum. Adepci sztuki malarskiej pod czujnym okiem pedagogów ujawniali swoje talenty, podchodząc do zadania bardzo profesjonalnie. Z pewnością w tym gronie są przyszli studenci Akademii Sztuk Pięknych.

 

fot. Dominika Samborska

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ona

A może pani autorka artykułu zrobiłaby odniesienie, że zacytowała panią Kasię z innej strony www?
http://stalowa.art.pl/pl/malarstwo/382-martwa-natura.html