Sesja Rady Miejskiej – znowu bez burmistrz Ziębic

W przedostatni dzień marca odbyła się 40. sesja w obecnej kadencji Rady Miejskiej. Uczestniczyło w niej 14 radnych (nieobecny był Marek Kuriata). Marcowa sesja była kolejną, w której nie wzięła udziału burmistrz Alicja Bira. Podczas sesji rozpatrzono 12 projektów uchwał.

Jako pierwszy rozpatrzono projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Ziębice. Program ma zastosowanie w stosunku do bezdomnych zwierząt, w tym w szczególności do bezdomnych kotów i psów oraz zwierząt gospodarskich przebywających w granicach administracyjnych gminy Ziębice. Dokument funkcjonował już w gminie w latach ubiegłych, konieczne było jednak zatwierdzenie jego kształtu na rok 2017 r. Radni w tej sprawie byli jednogłośni – 14 z nich głosowało za przyjęciem uchwały.

Istotny dla przyszłości gminnej oświaty był projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Projekt sieci szkół radni zatwierdzili na lutowej sesji, a następnie został on przekazany do zatwierdzenia Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty. Ten wydał pozytywną opinię, jednak narzucił na gminę realizację dwóch warunków. Radni opowiedzieli się za uwzględnieniem warunków Kuratora i zaktualizowaną uchwałę przyjęli jednogłośnie. Więcej na temat ostatecznego kształtu gminnej oświaty po reformie edukacji omówimy już niebawem na stronach portalu ziebice.info.

W związku ze skargą złożoną na brak odpowiedzi na pisma kierowane do Burmistrza Ziębic i Ziębickiego Centrum Kultury, kolejnym punktem sesji Rady Miejskiej było rozpatrzenie uchwały w tej sprawie. Skarga wpłynęła do biura Rady Miejskiej 6 grudnia i dotyczyła braku odpowiedzi na pisma kierowane do burmistrza Ziębic i dyrektora ZCK w sprawach dotyczących kupna lokalu użytkowego i założenia ogródka piwnego.

Rada Miejska zapoznała się z pismami, które wpłynęły do Gminy i wysłuchała wyjaśnień naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, która poinformowała o niezakończonym postępowaniu w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz o brakach kadrowych w wydziale, które uniemożliwiły opracowanie wyczerpującej odpowiedzi pisemnej. Wyjaśnienia przesłał także dyrektor ZCK, który twierdził, że nie jest właścicielem działki, zatem nie może wydać pozwolenia na założenie na niej ogródka piwnego.

Po rozpatrzeniu skargi Rada Miejska uznała ją za bezzasadną (9 radnych głosowało „za”, 5 wstrzymało się od głosu), ponieważ sprawa była rozstrzygana w trybie cywilno-prawnym i terminy wynikające z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego nie miały w jej przypadku zastosowania.

Kolejne dwa projekty uchwał, którymi w ubiegły czwartek zajęła się Rada Miejska, dotyczyły nauczycieli. Oba były formalnością ponieważ wynikały z obowiązku corocznego ich rozpatrzenia, narzuconego przez odpowiednie przepisy.

Projekt uchwały w sprawie środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli w 2017 r., rodzajów świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobu ich przyznawania określał rodzaje świadczeń pomocy zdrowotnej oraz warunki i sposoby ich przyznawania w 2017 r. dla nauczycieli i emerytów z terenu gminy Ziębice. W 2017 r. kwota na pomoc zdrowotną dla nauczycieli wyniesie 13 500 zł. Radni przegłosowali uchwałę 14 głosami „za”.

Podobnie wyglądało głosowanie nad projektem uchwały w sprawie ustalenia na 2017 rok planu dofinansowania oraz kwoty dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Zgodnie z Kartą Nauczyciela w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. W gminie Ziębice w tym roku wyniosą one 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenie osobowe nauczycieli.

W porządku obrad jako kolejne rozpatrywane były projekty pięciu uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotyczyły one miejscowości Ziębice – obręb: Nieszków, Wschód i Zachód z wyłączeniem obszaru zawartego w obrębie ulicy Wałowej, a także obrębów Dębowiec i Niedźwiedź.

Tereny niektórych opracowań, których dotyczyły podejmowane uchwały, były w całości lub w części objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałami Rady Miejskiej w Ziębicach z lat 1998-2015. Z kolei plany dotyczące Niedźwiednika i Dębowca nie były dotychczas opracowywane. Uzasadnieniem dla podjęcia uchwał była sukcesywna realizacja nowych planów dla całych obrębów gminy Ziębice oraz doprowadzenie do aktualizacji istniejących planów tak, by były zgodne z aktualnymi przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

14 radnych głosowało za przyjęciem uchwał dotyczących Dębowca, Niedźwiedzia i Ziębic-Zachód (z wyłączeniem ul. Wałowej). W przypadku obrębu Nieszków oraz Ziębice-Wschód jedna osoba wstrzymała się od głosu (Agata Sobków).

Dużo dyskusji spowodowało rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Ziębice na lata 2017-2026, który miał na celu wprowadzenie do tego dokumentu nowego przedsięwzięcia: opracowania dokumentacji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 395 oraz 385 w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego przy ul. Wojska Polskiego, ul. Wałowej i ul. Zamkowej w Ziębicach. Zanim radni przeszli do głosowania w sali wywiązała się burzliwa dyskusja, podczas której zastanawiano się nad ewentualnymi dalszymi konsekwencjami finansowymi przekazania 140 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznej koniecznej do zrealizowania tego zadania. Dyskusja zakończyła się głosowaniem, w którym 12 radnych opowiedziało się za opracowaniem takiej dokumentacji, a dwóch radnych (Wacław Iskra i Agata Sobków) wstrzymało się od głosu. Więcej na ten temat już niebawem na www.ziebice.info.

Ostatnim projektem uchwały podejmowanym na marcowej sesji był projekt w sprawie zmian w budżecie Gminy Ziębice na 2017 rok, który został jednogłośnie przyjęty. Wprowadzane zmiany dotyczyły zwiększenia wydatków m.in. na:

  • opracowanie dokumentacji technicznej dla drugiego etapu budowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 395 w Nowym Dworze (30 tys. zł),
  • wykonanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy drogi i kanalizacji deszczowej przy ul. Krótkiej w Ziębicach (10 tys. zł) – w związku z koniecznością uporządkowania odwodnienia dróg gminnych w obrębie skrzyżowania ul. Paczkowskiej i Krótkiej w Ziębicach. Kolejnym etapem tych prac ma być remont drogi wojewódzkiej na odcinku od ul. Przemysłowej do ul. Krótkiej w Ziębicach, który wykona Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu,
  • realizację dodatkowych robót budowlanych, które zostały ujawnione podczas ubiegłorocznej termomodernizacji świetlicy wiejskiej w Czerńczycach (8 tys. zł).

Przesunięcia środków na realizację powyższych zadań dokonano kosztem rezygnacji m.in. z wykonania dokumentacji technicznej dotyczącej przebudowy ul. Spacerowej w Ziębicach (50 tys. zł) oraz budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych Brukalice-Henryków oraz w Czerńczycach (po 10 tys. zł).

Dokonano także zmian w zakresie funduszu sołeckiego Lubnowa i Niedźwiedzia.

Po zakończeniu rozpatrywania projektów uchwał doszło do kolejnej burzliwej dyskusji na temat hali widowiskowo-sportowej (temu tematowi poświęcimy osobny artykuł). Po niej radna Agata Sobków nawiązała do lutowej sesji Rady Miejskiej, podczas której rozmawiano o przeniesieniu środków z zadania dotyczącego utworzenia ścieżki rowerowej relacji Ziębice-Henryków na opracowanie dokumentacji wykonania ścieżek rowerowych w Parku Miejskim w Ziębicach. Radni dopytywali wówczas o to, czy decyzja konserwatora zabytków jest w tej sprawie pozytywna, na co otrzymali stanowczą, twierdzącą odpowiedź (więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>).

Jak się jednak później okazało, Gmina Ziębice dysponuje wstępną opinią w sprawie parku, jednak nie ma w niej ani słowa na temat utworzenia ścieżek rowerowych. Nie jest zatem pewne, czy po wykonaniu dokumentacji technicznej, na którą radni – po zapewnieniach naczelnika Wydziału Budownictwa i Gospodarki Komunalnej – wyrazili zgodę, będzie możliwa jej realizacja…

Na zakończenie sesji głos zabrał obecny na sali wicestarosta ząbkowicki Mariusz Szpilarewicz, który zaprosił gminę Ziębice do włączenia się do realizowanego przez Instytut Rozwoju Terytorialnego Programu rozwoju turystyki rowerowej, w którym uczestniczy również Powiat Ząbkowicki. Poinformował również, że pomimo nie najlepszej sytuacji finansowej Starostwa Powiatowego, gmina Ziębice jest jedyną gminą w powiecie, która będzie miała w tym roku wyremontowane aż dwie drogi powiatowe. Są to: droga Henryków-Skalice (więcej na ten temat tutaj >>) oraz droga do Starczówka (szczegóły już niebawem).

Agnieszka Rzepka

fot. Agnieszka Rzepka

 

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
halinka

A to miasto to jeszcze wogole ma burmistrza? Jak już ktoś z magistratu się pokazuje to zastępca. Nie mamy szczęścia do włodarzy, oj nie mamy.

Adam

Przypominam Państwu, że Ci włodarze nie spadają z nieba, tylko sami ich Państwo wybieracie.

Ania

Co z tego, że się vice pokazuje. Tylko się pokazuje, bo albo niezorientowany w temacie, ani nic wiążącego nie powie. Może boi się, że podzieli los poprzedniczki i nie chce być za mądry. Słowem – w Ziębicach bezkrólewie…….

Adam

Nie było Pani Burmistrz, był Pan Zastępca Burmistrza, z samej nomenklatury wynika, że zastępca jest po to, aby zastępować. Poza tym przykre jest, że z całej treści ludzie wyczytują tylko to, że nie było Pani Burmistrz. Jakby nie było ważniejszych tematów.