Pieśni Niepodległej Polski

„Godność, wolność, niepodległość” – tak brzmi tytuł projektu realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Ziębicach. Placówka jest jedną z 257 szkół w kraju, którym przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z zadań projektu było przeprowadzenie Gminnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Pieśni Niepodległej Polski”.

Konkurs odbył się 10 października w Ziębickim Centrum Kultury. Wzięli w nim udział uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach, Szkoły Podstawowej w Henrykowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubnowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII i III klasy gimnazjalne.

Do konkursu zgłosiło się 15 wykonawców, w tym 7 zespołów i 8 solistów. Poziom przygotowania wokalistów był bardzo wysoki. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Katarzyna Kolega – przewodnicząca, Dorota Hirkowska, Dariusz Marzewski i Andrzej Tomczuk, która w ocenie brała pod uwagę interpretację utworu, dobór utworu do możliwości głosowych, innowacje artystyczne, wrażenie artystyczne, muzykalność i warunki głosowe.

W gronie najlepszych znaleźli się:

w kategorii klas IV-VI:

1. miejsce: Szkoła Podstawowa w Henrykowie
Wykonawcy: zespół w składzie: Anna Dudek, Amelia Manacka, Julia Rakus, Kinga Stasiuk i Julia Witos, który wykonywał utwór „Piechota” oraz solistka Julia Samołuk, za wykonanie utworu „Rozkwitają pąki białych róż”.

2. miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach
Wykonawcy: zespół w składzie: Nicol Janus, Zuzanna Nowak, Martyna Przybyła i Maja Witek za utwór „Rozkwitają pąki białych róż” oraz zespół w składzie: Julia Brzostek, Lena Chwedeczko, Maria Świdzińska i Maria Czubala – za utwór „Pałacyk Michla”

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach
Wykonawcy: Maja Bafia w utworze „Biały krzyż” oraz Jagoda Pierzak za wykonanie „Jest taki kraj”

4. miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie
Wykonawcy: Kinga Kwiatkowska – „Jest taki kraj” oraz zespół w składzie: Ewa Gosek, Oliwia Wojtusiak, Emilia Dąbek, Aleksandra Szpilarewicz, Piotr Piekarski i Zuzanna Smędzik – za wykonanie utworu „Piechota”

w kategorii klas VII-VIII i III klas gimnazjalnych:

1. miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach
Wykonawcy: Aleksandra Pakuła – „Honor i gniew” oraz Oliwia Sopuch – „Ostatni list”

2. miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach
Wykonawcy: Alina Okaj – „Jest taki kraj” oraz zespół Forte: Oliwia Bomba, Oliwia Chwedeczko, Hanna Czubala, Wiktoria Działek, Katarzyna Nicieja i Aleksandra Świdzińska w utworze  „O mój rozmarynie”

3. miejsce: Szkoła Podstawowa w Henrykowie
Wykonawcy: Klara Kocjan i Małgorzata Obodiak w utworze„Mury”, a także Małgorzata Jaszczyszyn i Wiktoria Bieńka, które zaśpiewały „Jest taki kraj”.

4. miejsceNiepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie
Wykonawcy: Kaja Brzęczek, Kinga Suwak, Kacper Wiśniewski, Michalina Zając, Dominika Kozdroń i Martyna Gorzolnik, którzy przygotowali utwór „Mury.

Podczas konkursu została również przyznana nagroda specjalna – GRAND PRIX – dla zespołu Forte za wykonanie utworu „O mój rozmarynie”.

Podsumowania konkursu oraz wręczenia statuetek dokonali Dorota Hirkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, oraz Andrzej Regner, dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach.

Zdobywcy pierwszego miejsca i Grand Prix wystąpią na Koncercie Laureatów, który odbędzie się 25 października, podczas uroczystości „Od Niepodległości do Wolności” przygotowywanej przez Szkołę Podstawową nr 2 w Ziębicach.

SP2 Ziębice / red.Galeria zdjęć
fot. SP2 ZiębiceDodaj komentarz